Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Φούλ για Β’εθνική η Κόρινθος!

Στο πελοποννησιακό ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Football League 2 η Κόρινθος επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στον Πανηλειακό.Μετά από ένα “άγονο” πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ισθμού πέτυχε δύο γκολ στο τελευταίο 25λεπτο και πήρε τους τρεις βαθμούς που τη διατήρησαν στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +1 από τον Ηρακλή Ψαχνών. Η ομάδα της Εύβοιας αντιμετώπισε εντός έδρας τον ανταγωνιστικό Παναιγιάλειο και περίμενε μέχρι το 83′ προκειμένου να πετύχει το πολυπόθητο γκολ και να κατακτήσει μια πολύ χρήσιμη νίκη.

Το ματς της αγωνιστικής πάντως έγινε στη Ρόδο. Εκεί όπου τα “ελάφια” ξεπέρασαν το εμπόδιο του Αίαντα Σαλαμίνας με 5-3 (φωτο)! Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα προηγήθηκαν 0-2 στο 16′, ωστόσο η… παρέα του Αλέκου Κακλαμάνου, ο οποίος σημείωσε δύο από τα πέντε τέρματα, πέτυχε στο υπόλοιπο του αγώνα την ανατροπή.

Με τη Ρόδο στην τρίτη θέση ισοβαθμεί ο Πλατανιάς μετά το 2-0 επί της Χερσονήσου, ενώ την πρώτη κανονική νίκη της (προηγήθηκε το 3-0 επί του Κεραυνού στα χαρτιά) πανηγύρισε μετά τις 19 Δεκεμβρίου η Παναχαϊκή, καθώς με γκολ του Κυβελίδη επιβλήθηκε των Χανίων. Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής
Κόρινθος-Πανηλειακός 2-0
Ασπρόπυργος-Απόλλων Αθηνών 3-0
Ηρακλής Ψαχνών-Παναιγιάλειος 1-0
Παναχαϊκή-Χανιά 1-0
Βύζας-Αγ.Παρασκευή 3-0 (α.α)
Ρόδος-Αίας Σαλαμίνας 5-3
Κεραυνός Κερατέας-ΠΑΟ Ρουφ 0-3 (α.α)
Πλατανιάς-Χερσόνησος 2-0