Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Μπάσκετ: Ελλάδα – Πολωνία: 71-50

Συνεχίζει να «χτίζει» την αυτοπεποίθησή της και να κερδίζει την εμπιστοσύνη του κόσμου της η Εθνική…

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου νίκησε άνετα την Πολωνία με 71-50 για το τουρνουά του Ρίμινι φτάνοντας στο 4/4 στα μέχρι τώρα φιλικά της. Η εξαιρετική εικόνα, επιθετικά κι αμυντικά, στο δεύτερο δεκάλεπτο, αρκούσε στο ελληνικό συγκρότημα, που το Σάββατο αναμετράται με την πρώτη της αντίπαλο στο Ευρωμπάσκετ, Βοσνία (19:15). Κορυφαίος ο Κουφός με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 18 λεπτά.

Τους… κούφανε

Η Εθνική ξεκίνησε με πεντάδα τους Ζήση, Σλούκα, Παπανικολάου και δίδυμους πύργους Μπουρούση και Κουφό. Οι Πολωνοί αιφνιδίασαν και με ένα σερί 8-0 προηγήθηκαν με 11-7. Όμως με πρωτεργάτη τον Κώστα Κουφό, που ήταν ασταμάτητος στο λόου ποστ, η ελληνική ομάδα πήρε τα ηνία του αγώνα και πέρασε μπροστά με ένα δικό της 8-0 (15-11) κλείνοντας τελικά το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή, 19-18, με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ του ομογενή σέντερ.

Σούπερ άμυνα

Ο Ίαν Βουγιούκας αντικατέστησε επάξια τον Κουφό, ο Κώστας Βασιλειάδης έδωσε λύσεις από τον πάγκο και η άμυνα «έσφιξε» σαν θηλιά γύρω από το λαιμό των αντιπάλων. Αποτέλεσμα ήταν σε διάστημα πέντε λεπτών στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ηλία Ζούρου να φτάσει σε διψήφια διαφορά (31-21). Χαραλαμπίδης και Καϊμακόγλου βοήθησαν επιθετικά την Εθνική και το ημίχρονο έκλεισε με +18, 41-23, έχοντας επί μέρους σκορ 22-5 στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Χαλάρωσε, αλλά δεν απειλήθηκε

Το παραγωγικά «φτωχό» ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας (με τον Πατ Καλάθη να ρίχνεται στη μάχη) στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε συνέπειες, αφού η άμυνα αποτελούσε μία καλή αφετηρία για τη διατήρηση της διαφοράς σε υψηλά επίπεδα φτάνοντας και τους 19 πόντους (46-27). Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και χαλάρωσαν στην άμυνα με αποτέλεσμα οι Πολωνοί να πλησιάσουν στο -9 (48-39) με οκτώ αναπάντητους πόντους. Ο Κώστας Χαραλαμπίδης με ένα τρίποντο και μία ασίστ στον Ίαν Βουγιούκα οδήγησε την Εθνική σε ένα 5-0 με το οποίο η «ζημιά» περιορίστηκε και η περίοδος έκλεισε με 53-39.

Το παιχνίδι «άνοιξε» στο τελευταίο δεκάλεπτο και ο λόγος πέρασε στις επιθέσεις. Η Εθνική ξέφυγε από την κακή (σε δημιουργικό επίπεδο) εικόνα της προηγούμενης περιόδου και πέντε λεπτά πριν το τέλος βρέθηκε στο +20 (66-46) για να πάρει τελικά τη νίκη με το ευρύ και αρκούντως πειστικό 71-50.

* Εκτός δωδεκάδας της Εθνικής έμειναν ο ανέτοιμος Νικ Καλάθης και για λόγους τακτικής οι Ξανθόπουλος, Μπράμος και Μαυροειδής.

Δεκάλεπτα: 19-18, 41-23, 53-39, 71-50.

Ελλάδα: Βασιλειάδης 10, Μπουρούσης 2 (5 ριμπ.), Ζήσης 4, Φώτσης 3, Παπανικολάου 4, Χαραλαμπίδης 9 (4 ριμπ.), Κουφός 16 (10 ριμπ.), Βουγιούκας 9 (4 ριμπ.), Καϊμακόγλου 7, Σλούκας 3, Μάντζαρης 2, Π. Καλάθης 2.

Πολωνία: Μπερίσα 13, Λάπετα 3, Πάμουλα 8, Λέοντσικ 4, Ζέβτσικ 5, Κοζάρεκ 7, Ζότκα 1, Βατσίνσκι 5, Κελάτι 3, Χρίτσανιουκ 1, Σκιμπνιέφσκι, Βισνιέφσκι.