Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Πρωταθλητής και στην ‘σπυριάρα’ ο Θρύλος!

Πρωταθλητής Ελλάδας και πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός για την περίοδο 2011-2012! Ο Θρύλος νίκησε τον Παναθηναϊκό στον 5ο τελικό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με σκορ 82-76 και σήκωσε και αυτή την κούπα!…

Το πλάνο του Ντούντα ήταν ίδιο για την αρχή του παιχνιδιού. Μάντζαρης, Σπανούλης, Κέσελ, Άντιτς και Ντόρσεϊ η βασική πεντάδα του Ολυμπιακού,  το τζάμπολ πάει σε «ερυθρόλευκα» χέρια αλλά ο Κέσελ χάνει το ελεύθερο τρίποντο.  Ο Ντόρσεϊ το πρώτο καλάθι του ματς με φόλοου κάρφωμα. Ο Σάτο με μπάσιμο την ισοφάριση. Άλλο ένα χαμένο τρίποντο από τον Θρύλο (Μάντζαρης) και ο Μπατίστ κάνει το 2-4. Φάουλ από τον Αμερικάνο σέντερ του Παναθηναϊκού στον Μάντζαρη και ο μικρός κάνει το 4-4.
Ο Σπανούλης οργανώνει και με ασίστ έτοιμο καλάθι στον Ντόρσεϊ γίνεται το 6-4 για να ισοφαρίσει ο Καϊμακόγλου και με μία βολή να δώσει το προβάδισμα στους «πράσινους».  Φάουλ στον Άντιτς που δεν δίνεται στην διεκδίκηση του ριμπάουντ, με τον Σκοπιανό να το κάνει στο αμυντικό. Ο Καλάθης το 6-9, απαντάει με δίποντο ο Κέσελ. Κόψιμο του Ντόρσεϊ στον Διαμαντίδη και γκολ-φάουλ του Σπανούλη για το 11-9.  Πολλά χαμένα σουτ χωρίς πίεση για τον Θρύλο αλλά ένα ακόμα έμμεσο τρίποντο από τον Κέσελ και στην επόμενη φάση κλέψιμο από τον Μάντζαρη και κάρφωμα του Χάινς στον αιφνιδιασμό.
Το πάθος ξεχειλίζει και ο Πρίντεζης κλέβει στην επαναφορά με τον Μάντζαρη να σκοράρει με προσωπική ενέργεια για το +7 (18-11). Δίποντο από τον Περπέρογλου, όμως ο «υπαρχηγός» του Θρύλου με δύο βολές ξαναφέρνει την διαφορά στους εφτά.  Μπάσιμο από τον Καλάθη, ο Σπανούλης όμως απαντάει με το ίδιο νόμισμα. Ο Παναθηναϊκός από την γραμμή των βολών το 22-17. Ο Πρίντεζης ξαναχτυπά με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι κάτω από την ρακέτα. Το δεκάλεπτο τελειώνει με τρίποντο του Περπέρογλου (24-20).
Η δεύτερη περίοδος ξεκινάει με τον καλύτερο τρόπο. Ο Σπανούλης με ντράιβ κάνει το 26-20, σωστή άμυνα στον αντίποδα από τον Θρύλο. Φάουλ στον RedBill και αυτό τιμωρεί με δύο βολές για το +8.  Ο «αρχηγός» είναι απολαυστικός στα δεκαπέντε πρώτα λεπτά του ματς και με ένα fade away σουτ δίνει δέκα πόντους προβάδισμα (30-20).  Καλάθι από τον Βουγιούκα, αλλά και πάλι οι «ερυθρόλευκοι» σκοράρουν από βολές για το 32-22. Μαγικό μπάσκετ από τον πρωταθλητή Ευρώπης και με χουκ ο Πριντ ανεβάζει το σκορ στους 12.
Το τρίποντο του Καλάθη, με τον Ολυμπιακό πάντως να πασχίζει από την περιφέρεια. Τα μπλοκ άουτ του όμως λειτουργούν και στην επίθεση ο Παπανικολάου βάζει ένα γκολ-φάουλ μέσα από τον μαγικό κόσμο του NBA. Μία βολή από τον Πρίντεζη δίνει αέρα 13 πόντων στον Θρύλο. Δίποντο «εύρημα» των διαιτητών του Καλάθη. Ο Ντόρσεϊ σβήνει τα φώτα στον  Περπέρογλου και ο Γκέτσε βάζει άλλες δύο βολές μετά από τεχνική ποινή του Ομπράντοβιτς. Ο Ολυμπιακός εν αντιθέσει από τα προηγούμενα ματς της σειράς κάνει εκπληκτική δουλειά από τις βολές και με δύο ακόμα πάει το σκορ στο 42-29.
Η ευστοχία του Καλάθη δεν λέει κάτι. Ο Θρύλος είναι πιο ψυχωμένος από ποτέ και έχει εξωπραγματική ενέργεια στο παρκέ. Το +14 για τους Πειραιώτες από λέι απ του Χάινς, ενώ είχε προηγηθεί και μια βολή από τον Πρίντεζη. Σάτο στις βολές για τον Παναθηναϊκό και μόνο η μία μέσα.  Ο Καλάθης πληγώνει και πάλι τον Ολυμπιακό με τέσσερις αναπάντητους πόντους για το 48-36, όπου είναι και το σκορ του ημιχρόνου.
Η πεντάδα των επιτυχιών με μοναδική αλλαγή αυτή του Χάινς αντί του Ντόρσεϊ στην τρίτη περίοδο. Σκοράρει για δύο ο Διαμαντίδης. Λάθη επί λαθών για τον Θρύλο και το καθαρό μυαλό για λίγο έχει πάει… περίπατο. Ο Παναθηναϊκός «ψαλλιδίζει» την διαφορά στους πέντε (48-43). Άλλο ένα κλέψιμο για τους «πράσινους» αλλά ευτυχώς ο Θρύλος δεν το πληρώνει. Τέσσερα λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο και ο Ολυμπιακός παραμένει άποντος. Ο Παναθηναϊκός πλησιάζει στους τρεις, όμως ο Σλούκας με τρίποντο στα μούτρα του Καλάθη κάνει το 51-45. Μεγάλη ψυχή αυτή η ομάδα.
Ο κόσμος ανεβάζει την… πίεση του  και ο Λο δίνει αέρα οχτώ πόντων στον Θρύλο. Στους έξι μειώνει ο Καϊμακόγλου. Παλικαρίσιο δίποντο από τον Παπανικολάου για το 55-47. Γκολ-φάουλ για τον Μάριτς, αλλά χαμένη η βολή.  Ο Πρίντεζης συνεχίζει τον χαβά του και ένα ακόμα χουκ. Χαμένη προσπάθεια του Σλούκα και δίποντο στον αιφνιδιασμό ο Καϊμακόγλου. Το ταλέντο του Ολυμπιακού δίνει ακόμα ένα τρίποντο με τον Λο σε άμυνα.
Ο Μπατίστ σπρώχνει ως.. είθισται για να πάρει ριμπάουντ και αντί για επιθετικό, «κερδίζει» το φάουλ και κάνει το 2/2 από τις βολές. Το κλειδί όμως για την νίκη λέγεται: Έισι Λο. Ο Αμερικάνος με καλάθι και φάουλ στην εκπνοή της επίθεσης ξαναφέρνει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (63-53). Δίποντο από τον Γιασικεβίτσιους, αλλά ο Σπανούλης τους μπήγει κι άλλο το… μαχαίρι με τρίποντη βόμβα.  Ο Παπανικολάου πετυχαίνει μια βολή και ο Μπατίστ όμως απαντάει με τον ίδιο τρόπο. Η τελευταία επίθεση στον Σπανούλη και ο «αρχηγός» στην λήξη ξαναχτυπά από τα 6,75μ για το 70-56.
Τέταρτη περίοδος και τα πάντα πάνε στραβά για τον Ολυμπιακό. Πέντε φάουλ σε διάστημα ενός λεπτού και αποβολή του Χάινς. Σαν μην έφτανε αυτό ο Πρίντεζης κάνει το τέταρτο ατομικό και οι «πράσινοι» πετυχαίνουν δύο βολές με τον Γιασικεβίτσιους. Ο Σπανούλης από την άλλη ξυπνάει τον Θρύλο και με 2/2 από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Μία βολή του Τσαρτσαρή αλλά ο Άντιτς τους κάνει να βλέπουν στο φωτεινό πίνακα την διαφορά στους 16 (75-59). Οι δύο βολές του Μάριτς δεν λένε κάτι. Ο Θρύλος με τέτοια ψυχικά αποθέματα δεν χάνει. Μπάσιμο από τον Λο για το 77-61, φάουλ του Ντόρσεϊ και ο Διαμαντίδης πάλι με βολές φέρνει την διαφορά στους 14.  Έξι λεπτά για την λήξη και ο Παναθηναϊκός βάζει πέντε συνεχείς πόντους (77-68).
Το άγχος έχει κυριεύσει και τους δύο. Η μία βολή του Παπαδόπουλου σε συνδυασμό με το τρίποντο του Περπέρογλου βάζουν φωτιά στον αγώνα. Βολές για τον Πρίντεζη με 3:25 για το τέλος. Ο Πριντ της βάζει και τις δύο αλλά ο Καλάθης πάει στα πόδια τον Παπαδόπουλο και βάζει το λέι απ. Ο Παπαδόπουλος πάλι στην γραμμή και χάνει και τις δύο. Κι άλλο τρίποντο από τον Περπέρογλου και το ματς στους τέσσερις. Χαμένο τρίποντο από τον Παπανικολάου όμως ο μικρός παίρνει το ριμπάουντ και δίνει μαγική ασίστ στον Πρίντεζη, για να καρφώσει αυτός και να κάνει το 82-76. Ένα λεπτό και 20 δεύτερα για το τέλος αλλά τίποτα δεν αλλάζει.
Προσκυνείστε τον νέο Πρωταθλητή  Ελλάδος!!! Η «πράσινη» χούντα έφτασε στο τέλος της και η παρέα των Σπανούλη, Πρίντεζη, Παπανικολάου και των υπόλοιπων παιδιών ξεκινάνε μια νέα αυτοκρατορία.
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!!!

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 48-36, 70-56, 82-76.
Προσκυνείστε τον νέο Πρωταθλητή  Ελλάδος!!! Το κατεστημένο έφτασε στο τέλος του και η παρέα των Σπανούλη, Πρίντεζη, Παπανικολάου και των υπόλοιπων παιδιών ξεκινάνε μια νέα αυτοκρατορία.