Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Η πληροφορία της ημέρας

Στις 27 Δεκεμβρίου του μακρινού 1957, στο Λονδίνο διεξαγόταν ο αγώνας  Β’ κατηγορίας του Αγγλικού πρωταθλήματος, Τσάρλτον-Χάντερσφιλντ Τάουν…

Όσοι βρέθηκαν σε εκείνο το γήπεδο ίσως δεν διαπίστωσαν ούτε μετά το τέλος του αγώνα, τι παιχνίδι είχαν παρακολουθήσει.. Ήταν 63ο λεπτό.. Το σκορ ήταν 1-5..Οι οπαδοί έφευγαν από τις κερκίδες να πάνε στα σπίτια τους να ζεσταθούν.. Η λέξη θαύμα δεν υπήρχε καν στο μυαλό κανενός.. Όλοι περίμεναν να περάσουν τα λεπτά και να τελειώσει το παιχνίδι. Κι όμως εκείνη τη μέρα σημειώθηκε η μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του ποδοσφαίρου..

Η Τσάρλτον κατάφερε να προηγηθεί με 6-5 στο 81ο λεπτό… Το γκολ του Χάουαρντ στο 86ο λεπτό ακύρωνε τη μεγαλύτερη ανατροπή, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 6-6. Στο 89ο λεπτό ο ποδοσφαιριστής της Τσάρλτον Ράιαν έμελλε να γράψει το όνομα του στην ιστορία.. Σημείωνε το 7ο γκολ της ομάδας του και  χάριζε στην ομάδα του τη νίκη, μία νίκη με πολλά ρεκόρ πέραν της ανατροπής, αφού η Χάντερσφιλντ παραμένει η μοναδική ομάδα στον πλανήτη που έχοντας σημειώσει 6 τέρματα έφυγε χαμένη από το γήπεδο…

1 ΣΧΟΛΙΟ

1. στην Ελλαδα η μεγαλυτερη ανατροπη που εχει γινει ειναι Ολυμπιακος ΟΦΗ τελευταια αγωνιστικη 1989-90 απο 4-0 στο 50λεπτο 4-5 τελικο.Χρηστος