Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Έξω η Βραζιλία, στους “4” η Ολλανδία

Την ήττα με 2-1 και τον αποκλεισμό από την επόμενη φάση του Μουντιάλ, γνώρισε η Βραζιλία από την Ολλανδία. Η “Σελεσάο”, ευτύχισε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 1-0, με το γκολ του Ρομπίνιο, αλλά δεν ήταν αρκετό, καθώς οι “Οράνιε”, που ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος, κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ αρχικά με το αυτογκόλ του Φελίπε Μέλο στο 53′ και τελικά με την κεφαλιά του Σνάιντερ στο 68′.
Η Βραζιλία, στο δεύτερο ημίχρονο “κάθησε” πάνω στο υπέρ της σκορ, αρκέστηκε στο να “περιμένει” την Ολλανδία και το πλήρωσε… Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 73′ έμεινε και με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Φελίπε Μέλο, δέχτηκε την κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Ρομπέν, αφού τον πάτησε σκόπιμα με τις τάπες του παπουτσιού του. Στον εναπομείναντα χρόνο, το παιχνίδι έγινε άναρχο, με αποτέλεσμα να χαθούν πολλές ευκαιρίες κυρίως από τους Ολλανδούς. Το τέλος του αγώνα, βρήκε τους “Οράνιε”, να πανηγυρίζουν μία πολύ σημαντική νίκη, απέναντι σε έναν από τους σημαντικούς διεκδικητές του τίτλου.