Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ (video)

Ισόπαλος αναδείχθηκε με σκορ 3-3 στην Τούμπα με τον Άγιαξ, στα πλαίσια του επαναληπτικού αγώνα για τα προκριματικά του Champion’s League.
Ο κόσμος, που στήριξε μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα  την αγαπημένη του ομάδα, είδε τον ΠΑΟΚ να μπαίνει δυναμικά στο γήπεδο και μάλιστα να χάνει και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 15ο λεπτό όταν ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης πλάσαρε, αλλά ο Στεκέλενμπουργκ πρόλαβε με δεύτερη προσπάθεια λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Αυτό που δεν κατάφερε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, το πέτυχε ένα λεπτό αργότερα ο Βιεϊρίνια. Φάουλ του Σορλέν, από θέση έξω αριστερά, ο Πορτογάλος πετάγεται στην καρδιά της άμυνας της ολλανδικής ομάδας, παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Μάλιστα, 12 λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στο “δικέφαλο του Βορρά”, αλλά ο Στεκέλεμπουρκ, του στέρησε αυτό το δικαίωμα καθώς απέκρουσε με υπερένταση. Το υπόλοιπο μέρος του πρώτου ημιχρόνου ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες και κάπως έτσι, οδηγηθήκαμε στην ανάπαυλα του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ, να διατηρεί το υπέρ του προβάδισμα, που σε συνδυασμό με την ισοπαλία του πρώτου αγώνα, τον έφερνε ένα βήμα μακριά από τα play offs του Champion’s League. Όμως, οσο καλά οργανωμένοι και πιστοί στα καθήκοντά τους ήταν οι παίκτες του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος, τόσο ανοργάνωτοι και χωρίς αγωνιστική πειθαρχία ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο. Οι ποδοσφαιριστές του Άγιαξ, εκμεταλλέυτηκαν το εφιαλτικό πρώτο δεκάλεπτο των παικτών του ΠΑΟΚ και κατάφεραν να βρουν δίχτυα τρείς φορές (8’ Σουάρες, 50’ Ντε Γιονγκ, 55’ Λίντγκρεν), πετυχαίνοντας την απόλυτη ανατροπή. Παρά το σοκ, οι παίκτες του δικεφάλου, αντέδρασαν, μειώνοντας αρχικά με τον Σαλπιγγίδη ένα λεπτό αργότερα και θα μπορούσαν να φτάσουν και στην ισοφάριση στο 77’ όταν ο Ίβιτς νικήθηκε από τον Στεκέλενμπουργκ σε εκτέλεση πέναλτι. Ο Σέρβος πέτυχε τελικά το γκολ που “χρωστούσε” στο 90ο λεπτό, όταν δυστυχώς, όλα είχαν τελειώσει. Στα πλέι οφ του Europa League συνεχίζει ο Δικέφαλος, που θα μάθει τον επόμενο αντίπαλό του στην κλήρωση που θα γίνει την Παρασκευή στην Νιόν.