Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ράλι Γαλλίας: The magnificent seven…

Το κοντέρ συνεχίζει να γράφει και να δούμε που και πότε θα σταματήσει…
Ο Sebastien Loeb στέφθηκε για 7η συνεχή χρονιά Παγκόσμιος Πρωταθλητής εξασφαλίζοντας τον τίτλο στη γενέτειρά του, την πόλη Haguenau, δύο αγώνες πριν την ολοκλήρωση της σεζόν.
Χιλιάδες συντοπίτες του 36χρονου οδηγού γιόρτασαν μαζί του την κατάκτηση του τίτλου που συνοδεύτηκε από την 60η νίκη της καριέρας του. Μοναδικές στιγμές για τον -βάσει στατιστικής- κορυφαίο οδηγό στην ιστορία των Ράλι.
«Είναι μια πολύ ιδιαίτερη στιγμή για μένα – είναι εκπληκτικό συναίσθημα για μένα να κατακτώ το Πρωτάθλημα εδώ στο Haguenau. Δεν περίμενα τόσο κόσμο εδώ. Είναι το καλύτερο πράγμα που μπορούσε να μου συμβεί φέτος», δήλωσε ο Loeb μετά το τέλος του αγώνα.
Διπλή η χαρά για τη Citroen καθώς με τη δεύτερη θέση του Dani Sordo η γαλλική ομάδα εξασφάλισε και το Πρωτάθλημα κατασκευαστών, το 6ο τα τελευταία 8 χρόνια!
Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Petter Solberg που ανέβηκε για 6η φορά φέτος στο βάθρο των νικητών.
Καλύτερος εκπρόσωπος της Ford στον αγώνα ήταν ο Jari-Matti Latvala που τερμάτισε στην 4η θέση, με τον ομόσταβλό του, Mikko Hirvonen να ακολουθεί μια θέση πιο κάτω.
Ο Sebastien Ogier που επέστρεψε στον αγώνα κάνοντας χρήση του SupeRally ολοκλήρωσε τον αγώνα στην έκτη θέση, ενώ την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι: Federico Villagra, Matthew Wilson, Henning Solberg και Patrick Sandell.
O προτελευταίος αγώνας της σεζόν διεξάγεται 22-24 του μηνός στην Ισπανία.