Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Ίβκοβιτς: Οι παίκτες ήταν σοκαρισμένοι

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς μίλησε μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τη Φενέρμπαχτσε, αναλαμβάνοντας την ευθύνη για την ήττα της ομάδας σε ένα δύσκολο ψυχολογικά παιχνίδι μετά από την νίκη επί του Παναθηναϊκού. Αναλυτικά τα όσα είπε:
«Το προπονητικό τιμ κι εγώ προσωπικά αναλαμβάνω τη μεγαλύτερη ευθύνη. Για μας ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και τελείωσε περίεργα. Ήταν δύσκολο και από ψυχολογικής άποψης μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού. Η Φενέρμπαχτσε προετοιμάστηκε πολύ καλά και κέρδισε δίκαια. Εμείς ετοιμάσαμε ένα ματς για να μην παίξουμε σετ παιχνίδι. Είχαμε το ματς υπό έλεγχο για 30-33 λεπτά κι εκεί μόλις δεν βρήκαμε σωστές λύσεις απέναντι σε μία κλειστή άμυνα έχοντας αστοχία στα τρίποντα. Χάσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο 12-29 και αυτό δεν χωρά ανάλυση. Ήταν ένα πραγματικό σοκ για τους παίκτες να βρεθούμε από το +3 στο -14. Αυτό το αποτέλεσμα στην πρεμιέρα του Top 16 είναι πολύ αρνητικό. Δεν αναφέρομαι στη διαφορά. Οι παίκτες ήταν σοκαρισμένοι. Ήταν πολύ κακή και δύσκολη μέρα, πρώτα για τους παίκτες. Θα πρέπει να βρούμε τη λύση το ταχύτερο δυνατό. Έχουμε άλλα πέντε παιχνίδια μπροστά μας στην Ευρωλίγκα. Από αύριο πρέπει να δουλέψουμε για να βρούμε τις ομαδικές λύσεις»