Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Με ηγέτη τον Φετφατζίδη η Εθνική παρέμεινε στην κορυφή .

Στην κορυφή της βαθμολογίας του 6ου προκριματικού ομίλου του Euro 2012 παρέμεινε η Εθνική. Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος αυτή τη φορά δεν αγχώθηκαν κόντρα στη Μάλτα, την οποία κέρδισαν 3-1 στο γήπεδο Καραϊσκάκη. Δύο γκολ πέτυχε ο εξαιρετικά κεφάτος Γιάννης Φετφατζίδης (8′, 63′), ενώ στο ντεμπούτο του σκόραρε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος (26′). Προσωρινά είχε μειώσει για τους Μαλτέζους ο Μιφσούντ.

Την πρώτη του συμμετοχή στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πραγματοποίησε και ο Ντίμι Κωνσταντόπουλος.

Σε καμία περίπτωση η Μάλτα δεν είναι ομάδα ικανή να φοβίσει τον αντίπαλο. Ωστόσο, η ανάμνηση από το παρολίγον στραπάτσο στη Βαλέτα στις 26 Μαρτίου ήταν φρέσκια και οι Έλληνες διεθνείς ήταν σοβαροί. Παρά τα πολλά προβλήματα τραυματισμών και τιμωριών και την αγωνιστική απραξία αρκετών παικτών, η Ελλάδα πέτυχε νωρίς δύο γκολ, κυρίως χάρη στο πείσμα και τα κέφια του Γιάννη Φετφατζίδη. Ο νεαρός εξτρέμ έτρεχε, έκλεβε μπάλες και φυσικά με τα δύο γκολ που πέτυχε, ένα σε κάθε ημίχρονο, έφτασε τα τρία στην καριέρα του ως διεθνής.

Το πρώτο του γκολ με την εθνική ομάδα πέτυχε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος. Ο Κυπελλούχος Γερμανίας με τη Σάλκε αμυντικός έκανε ιδανικό ντεμπούτο και σίγουρα έχει μεγάλο μέλλον στη “γαλανόλευκη”. Αντίθετα, μάλλον κακός ήταν ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας, Ντίμι Κωνσταντόπουλος. Ο Θεσσαλονικιός πορτιέρο, με μακρά θητεία στα αγγλικά γήπεδα, έκανε αρκετά λάθη, τα οποία ευτυχώς δεν στοίχισαν.

Η Μάλτα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αρκέστηκε σε ρόλο κομπάρσου. Ωστόσο, για ένα 20λεπτο (από το 40ό μέχρι το 60ό λεπτό), ήταν εκείνη που πίεσε, πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε, είχε δοκάρι και τελικά μείωσε, πριν καθαρίσει οριστικά το ματς ο Φετφατζίδης μετά από λάθος του τερματοφύλακα Χογκ.

Την Κυριακή η Εθνική πετάει για Νέα Υόρκη, όπου την Τετάρτη θα αντιμετωπίσει το Εκουαδόρ σε φιλικό. Επόμενοι αντίπαλοι της Ελλάδας στα προκριματικά είναι το Ισραήλ (εκτός), η Λετονία (εκτός), η Κροατία (στο Καραϊσκάκη) και η Γεωργία (εκτός).
Το φιλμ του αγώνα
2′ Πρώτο σουτ του αγώνα από τον Νίνη, πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Χογκ
6′ Σέντρα του Τοροσίδη, ο Σαλπιγγίδη με προβολή πρόλαβε τον Χογκ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
8′ ΓΚΟΛ (1-0): Κλέψιμο του Σπυρόπουλου στο κέντρο, η αντεπίθεση βγήκε γρήγορα και ο Κατσουράνης έβγαλε την κάθετη μπαλιά με τον Φετφατζίδη να ανοίγει το σκορ από το ύψος του πέναλτι
13′ O Φετφατζίδης έκλεψε από τον Άγκιους, έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Χόγκ να κάνει μεγάλη απόκρουση
18′ Πέναλτι ζήτησε ο Φετφατζίδης, όμως σωστά δεν έδωσε τίποτα ο διαιτητής
25′ AKΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Τοροσίδη, ο Σαλπιγγίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά σωστά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ
26′ ΓΚΟΛ (2-0): Εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, κοντινή κεφαλιά του Παπαδόπουλου, έστειλε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του Χογκ
30′ Εκτέλεση φάουλ του Νίνη, η μπάλα πέρασε από τον Χογκ, όμως ο Τοροσίδης δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα
45′ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ: Σουτ του Χάτσινσον έξω από την περιοχή, ο Κωνσταντόπουλος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, όμως ο Μιφσούντ ήταν σε θέση οφσάιντ
54′ ΓΚΟΛ (2-1): Ο Μπαχάντα κέρδισε απανωτές κόντρες και έβγαλε στον Μιφσούντ, ο οποίος πλάσαρε με επιτυχία τον Κωνσταντόπουλο
60′ ΔΟΚΑΡΙ: Σουτ του Σκέμπρι, ο Κωνσταντόπουλος έκανε κακή εκτίμηση, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι
62′ Μακρινό σουτ του Μιφσούντ, ο Κωνσταντόπουλος μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα
63′ ΓΚΟΛ (3-1): Σέντρα του Σαλπιγγίδη, λάθος έξοδος του Χογκ και ο Φετφατζίδης σε άδειο τέρμα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ
77‘ Μόνος του στην μικρή περιοχή ο Σαλπιγγίδης, με κεφαλιά ψαράκι ουσιαστικά έδιωξε την μπάλα προς τα έξω
ΣΚΟΡΕΡ: 8′, 63′ Φετφατζίδης Φετφατζίδης, 26′ Κ.Παπαδόπουλος – 54′ Μιφσούντ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πάβελ Γκιλ (Πολωνός)
ΚΙΤΡΙΝΗ: Κ.Παπαδόπουλος
ΕΛΛΑΔΑ (Φερνάντο Σάντος): Κωνσταντόπουλος, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Μόρας, Κ.Παπαδόπουλος, Τζιόλης, Κατσουράνης, Καραγκούνης (70′ Καφές), Φετφατζίδης, Νίνης (80′ Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης (90′ Μήτρογλου)

ΜΑΛΤΑ (Τζον Μπούτιτζιγκ): Χογκ, Μπρίφα, Μπαχάντα (80′ Φάιλα), Άγκιους, Καρουάνα, Χάτσινσον (87′ Φένεχ), Σίμπερας, Ρ.Φένεχ, Σκέμπρι, Μπογκντάνοβιτς (60′ Κοέν), Μιφσούντ
Είπαν

Φερνάντο Σάντος: “Είχαμε ένα κακό διάστημα 20 λεπτών που θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει. Μπήκαμε δυνατά γιατί είχαμε διαβάσει καλά το παιχνίδι της Μάλτας. Στα πρώτα 30 λεπτά η ομάδα αναπτύχθηκε πολύ καλά, πέτυχε δύο γκολ και θα μπορούσε να βάλει και περισσότερα. Είχαμε την κατοχή και όταν χάναμε την μπάλα ήμασταν τόσο καλά τοποθετημένοι που είτε την κερδίζαμε πάλι είτε τους αναγκάζαμε να κάνουν γεμίσματα και να την χάνουν. Μετά το 35ο λεπτό αρχίσαμε να κατεβάζουμε ρυθμό, είδα ποδοσφαιριστές να τρέχουν άσκοπα και να χάνουν τις θέσεις του μέσα στο γήπεδο. Δεν ήμασταν πολύ οργανωμένοι. Ακόμα και εκεί όμως η Μάλτα δεν απείλησε. Στο δεύτερο ημίχρονο, ανεξήγητα μπήκαμε χειρότερα στο δεύτερο ημίχρονο ακόμα χειρότερα και η Μάλτα άρχισε να πιστεύει ότι μπορούσε να κάνει κάτι και να πετύχει κάποιο γκολ. Είδαμε ότι οι παίκτες μας δεν κρατούσαν την μπάλα και μάλιστα η Μάλτα μας έβαλε ένα γκολ με τρόπο που δεν συνηθίζουμε να τρώμε. Στην συνέχεια όμως συνήλθαμε, κρατήσαμε την μπάλα και θα μπορούσαμε να έχουμε βάλει και άλλο ένα γκολ αλλά εκεί έπαιξε ρόλο και η κούραση των παικτών μας”.

Κυριάκος Παπαδόπουλος: “Το κλίμα στην Εθνική είναι απίστευτο. Οι παλιότεροι μας έχουν δεχθεί πολύ καλά. Έχουμε κίνητρο και -πιστέψτε με- αυτή η Εθνική θα πετύχει σπουδαία πράγματα. Με ρωτάτε συχνά αν θέλω να παίζω σέντερ μπακ ή αμυντικό χαφ. Εγώ και τερματοφύλακας παίζω αν μου το ζητήσει ο προπονητής μου”.

Ντίμι Κωνσταντόπουλος: “Μπορούμε να διατηρηθούμε στην πρώτη θέση και να πάρουμε την πρόκριση. Υπάρχει μέλλον, υπάρχει βάθος. Παρότι έπαιζαν νέα παιδιά στην ομάδα, πήραμε τη νίκη”.

Γιάννης Φετφατζίδης: “Είμαι χαρούμενος για τα δύο γκολ που πέτυχα. Θα πρέπει να συνεχίσουμε έτσι και να παρουσιαστούμε πολύ καλοί σε Ισραήλ και Λεττονία για να τα δώσουμε όλα στο τέλος με τους Κροάτες. Η διαφορά είναι στον ένα βαθμό”.

Τζον Μπούντιτζεγκ: “Ήμασταν -δυστυχώς- πολύ κακοί στο πρώτο ημίχρονο και δεχτήκαμε δύο γκολ. Είμαι όμως, ευχαριστημένος από την απόδοσή μας στο δεύτερο μέρος και το γεγονός ότι προσπαθήσαμε να παίξουμε σωστό ποδόσφαιρο, αλλά ήταν πολύ δύσκολο να ανατρέψουμε το σκορ κόντρα σε μια τόσο καλή ομάδα, όπως είναι η Ελλάδα”.
πηγή : Enet.gr