Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΡΩΝΙΚΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙΟΥ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Ο φιλικός αγώνας που έγινε επίσημος.

Για τέταρτη

συνεχόμενη χρονιά ο Π.Α.Ο Λουτράκι θα δώσει τον πρώτο του αγώνα για το θεσμό του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ Κορινθίας εκτός έδρας.

Η κλήρωση που πραγματοποιήθηκε χθες στα γραφεία της Ε.Π.Σ έφερε τους οράνιε αντιμέτωπους με τον Σαρωνικό Γαλατακίου. Ο αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο 10/9 στο γήπεδο της Ξυλοκέριζας και θα αρχίσει στις 16:30 μ.μ.
Κατά σύμπτωση οι δύο ομάδες είχαν συμφωνήσει να δώσουν φιλικό αγώνα μεταξύ τους  μέσα στο Σαββατοκύριακο 10 και 11 Σεπτεμβρίου αλλά η χθεσινή κλήρωση δίνει πια επίσημο χαρακτήρα στην αναμετρησή τους.
Οι οράνιε αντιμετωπίζουν με μεγάλη σοβαρότητα το θεσμό του Κυπέλλου όπου ευελπιστούν φέτος και με τη βοήθεια της τύχης να κάνουν μια πολύ καλή πορεία.

Η προϊστορία των πρώτων αναμετρήσεων του Κυπέλλου .
Την περίοδο  2005-2006, ο Π.Α.Ο Λουτράκι αντιμετώπισε στον πρώτο γύρο εντός έδρας τον Π.Α.Σ Κλένια όπου και επικράτησε με 4-2.
Την περίοδο 2006-2007 , αφού πέρασε χωρίς αγώνα τον Α’ γύρο αντιμετώπισε τον Πανκαμαριακό πάλι στο Λουτράκι. Νίκη με 2-1.
Την περίοδο 2007-2008 αντιμετώπισε ως τυπικά γηπεδούχος στο ουδέτερο γήπεδο των Ισθμίων τον Άρη Κορίνθου και επικράτησε με 2-0.
Την περίοδο 2008-2009 εκτός έδρας ηττήθηκε  με 2-1 από τον Πανευρωστινιακό.
Την περίοδο 2009-2010 , αφού πέρασε χωρίς αγώνα τον πρώτο γύρο γνώρισε την ήττα με 2-1 εκτός έδρας από την Ελλάς Βέλου.
Τέλος, την περσινή περίοδο 2010-2011,στο γήπεδο του Ξυλοκάστρου επικράτησε με 2-0 του Αστέρα Δερβενίου.