Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Έμπειρη… εκτέλεση

Με τα διαδοχικά τρίποντα -στα τελευταία λεπτά- των «έμπειρων» Ζήση και Φώτση, η Εθνική ομάδα επικράτησε της Σλοβενίας με σκορ 69-60, για τον πρώτο αγώνα του δευτέρου γύρου του Ευρωμπάσκετ…

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε προβάδισμα ακόμα και 15 πόντων στην αναμέτρηση, ωστόσο η ομάδα του Μάλκοβιτς με ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά.

Έτσι, η ομάδα του Ζούρου έφτασε στους πέντε βαθμούς στον έκτο όμιλο και με μία νίκη πλησιάζει στο… Κάουνας.

Το ματς

Δεν ήταν καλό το ξεκίνημα της Εθνικής ομάδας στην αναμέτρηση, με τους Σλοβένους να το εκμεταλλεύονται αυτό και να κάνουν ένα σερί 4-0. Όμως, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει (4-4), με τους Καϊμακόγλου και Μπράμος. Οι τυπικά γηπεδούχοι ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα, ενώ αργότερα το τρίποντο του Όζμπολτ, τους έφερε στο +3 (9-6). Η «απάντηση» της Εθνικής ήταν η καλή άμυνα, με την οποία έκανε ένα σερί 6-0, παίρνοντας –για πρώτη φορά- το προβάδισμα (9-12). Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά (11-16), ενώ κατάφεραν να «κλείσουν» και το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 13-18.

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα και «οπλισμένη» με υπομονή, η Εθνική ομάδα διατηρούσε το προβάδισμα που είχε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μάλιστα, σε συνδυασμό με την αστοχία των αντιπάλων της, έκανε ένα επιμέρους σκορ 11-2 σχεδόν μέχρι τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +14 (15-29). Στη συνέχεια, ο Μάικ Μπράμος με τρίποντο έφερε την ελληνική ομάδα στο +15 (17-32). Η Σλοβενία μείωσε προσωρινά σε 20-32, όμως ο Καλάθης από τα 6,75, «επανέφερε την τάξη» (20-35). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε την επαφή με το σκοράρισμα, μένοντας για περίπου τρία λεπτά χωρίς καλάθι. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι Σλοβένοι, οι οποίοι με ένα σερί 5-0 μείωσαν στους 10 πόντους (25-35), ωστόσο οι παίκτες του Ηλία Ζούρου πήγαν προηγούμενοι με 12 (25-37), χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Καλάθη.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Σλοβενία, καθώς με ένα σερί 5-0 έφερε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (30-37). Ο Ζήσης με προσωπική ενέργεια έκανε το 30-39, ωστόσο ο Λάκοβιτς πετυχαίνοντας καλάθι και φάουλ, μείωσε ακόμη περισσότερο (33-39). Το τρίποντο του Βασιλειάδη έδωσε «αέρα» εννιά πόντων στην Εθνική (42-33), αλλά και πάλι ένα νέο σερί 4-0 από την ομάδα του Μάλκοβιτς, έφερε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (42-37), με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να μετρά δύο λεπτά χωρίς καλάθι. Ο Βασιλειάδης σταμάτησε –προσωρινά- την επιθετική «ανομβρία» της ελληνικής ομάδας (44-37), όμως το «νεκρό διάστημα» που ακολούθησε τα επόμενα λεπτά, έδωσε την ευκαιρία στους Σλοβένους να μειώσουν στον πόντο (43-44). Ο Ηλίας Ζούρος πήρε τάιμ άουτ για να ηρεμήσει τους παίκτες του, όμως δεν άλλαξε τίποτα δραματικά, με αποτέλεσμα το τρίποντο του Σμόντις να κάνει το 46-44, το οποίο ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, η Εθνική ομάδα μετρούσε έξι λεπτά χωρίς καλάθι. Ο Παπανικολάου με τρίποντο έδωσε και πάλι προβάδισμα (46-47). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ακολούθησε ένα «κρεσέντο» από τα 6,75 και για τις δύο ομάδες, με το σκορ να γίνεται 52-52. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου με ένα σερί 4-0 έκαναν το 52-56, όμως οι Σλοβένοι «απάντησαν» με ένα δικό τους 5-0, που τους έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (57-56). Αυτό, όμως δεν πτόησε τους διεθνείς, όπου με το κάρφωμα του Μπουρούση και το τρίποντο του Ζήση πήραν «αέρα» τεσσάρων πόντων (57-61). Ο Ντράγκιτς με μία εύστοχη βολή μείωσε για τη Σλοβενία (58-61), αλλά ο Φώτσης με σουτ από τα 6,75, στα 37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, «κλείδωσε» το ματς (58-64). Ο Λάκοβιτς προσπάθησε να «απαντήσει» γρήγορα με λέι απ (60-64), για να ακολουθήσει ένα τρίποντο από τον Ζήση και ένα καλάθι από τον Μπράμος, που διαμόρφωσαν το τελικό 60-69.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 25-37, 46-44, 60-69

Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ, Λάκοβιτς 14 (3), Ρούπνικ, Σμόντις 5 (1), Ούντριχ, Ντράγκιτς Γ. 9, Ζούπαν, Μπέγκιτς 8 (12 ριμπάουντ), Λόρμπεκ 10 (1), Μούριτς 1, Πρέπελιτς, Όζμπολτ 3(1), Ντράγκιτς Ζ. 10, Γιαγκοντικ

Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 8 (7 ριμπάουντ), Ζήσης 19 (3), Βασιλειάδης 5 (1), Καλάθης 7 (1), Φώτσης 7 (1), Παπανικολάου 6 (2), Μαυροειδής 2, Μπράμος 7 (1), Κουφός 6 (8 ριμπάουντ), Σλούκας, Καϊμακόγλου 2

Διαιτητές: Αρτεάγκα (Ισπανία), Ράντοβιτς (Κροατία), Γκέλερ (Βέλγιο)