Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Λύγισε στην Σύρο ο Παμβοχαϊκός

Στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague, ο Παμβοχαϊκός ηττήθηκε με 3-1 σετ στη Σύρο, από τον τοπικό Φοίνικα. Η ομάδα της Κορινθίας δεν παρουσιάστηκε απόλυτα έτοιμη, κάτι που παραδέχθηκε στις δηλώσεις τους ο προπονητής της Νίκος Ζαλμάς, ο οποίος και ανέλαβε την ευθύνη για τη μέτρια εμφάνιση…

Στο γεμάτο γήπεδο του, όπου βρέθηκαν και ορισμένοι φίλαθλοι του Παμβοχαϊκού, ο Φοίνικας εμφανίστηκε πιο αποφασισμένος και παθιασμένος, ειδικά στα δύο πρώτα σετ, στα οποία και επικράτησε. Στα κρίσιμα σημεία, ο Παμβό, έχασε την επαφή του με το σκορ. Κάποια προβλήματα στην υποδοχή, ορισμένα λάθη και η έλλειψη καθαρού μυαλού, επέτρεψαν στον Φοίνικα να πάρει προβάδισμα με 2-0 σετ.

Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε στο τρίτο σετ, βελτίωσε το σερβίς του, πήρε κρίσιμους πόντους στην επίθεση, κυρίως με τον Ντουσάρμ και κέρδισε το σετ (20-25), χάρη και στα καλά σερβίς του Μπεκιάρη στο τέλος του. Οι Βραχατιώτες ξαναμπήκαν στο ματς, όμως, στο τέταρτο σετ και πάλι την… πάτησαν στις λεπτομέριες, με τον Φοίνικα να φτάνει στο 25-20 και τη νίκη με 3-1.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στη σεζόν και πρώτη δίχως να πάρει βαθμό, μετά το 3-2 από τον Ολυμπιακό στου Ρέντη. Παρά την απώλεια, η ομάδα της Κορινθίας διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, έχοντας έναν βαθμό περισσότερο από τους Συριανούς (19 έναντι 18).

Τα σετ: 25-21, 25-22, 20-25, 25-20

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 14 (6/10 επ., 8 μπλοκ), Κουρνέτας, Θάνος 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 17 (14/28 επ., 2 άσοι, 54% υπ. – 23% άριστες), Ντόκιτς 16 (14/31 επ., 1 άσο), Νικηφορίδης 19 (18/30 επ., 1 άσο, 67% υπ. – 43% άριστες), Κουρούπης -λ 71% υπ. – 38% άριστες / Αρβανίτης, Μπρίτζιτς 1, Παπαγγελόπουλος

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 11 (6/14 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 64% υπ. – 42% άριστες), Ποτότσνικ 11 (9/23 επ., 2 μπλοκ, 66% υπ. – 41% άριστες), Στιβαχτής 2, Ντουσάρμ 27 (25/46 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κατσανεβάκης 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ), Καραγιάννης 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (71% υπ. – 50% άριστες) / Κούλας, Μιχαήλογλου, Κατσαούνης 1, Λιόντας, Μπάκας

Ζαλμάς: Δική μου η ευθύνη

Την ευθύνη για την ήττα και κυρίως για την εμφάνιση της ομάδας ανέλαβε μετά το τέλος του αγώνα ο Νίκος Ζαλμάς. «Ήταν μια εμφάνιση που την περίμενα με εξαίρεση τα πολύ τα μεγάλα λάθη στο τέλος του β’ σετ, όπου θα μπορούσαμε να αλλάξουμε τη ροή του αγώνα. Είναι δική μου ευθύνη καθαρά, αφού δεν προετοιμαστήκαμε τόσο σκληρά όσο άλλες φορές και έπρεπε να ζυγίσουμε καλύτερα κάποια πράγματα στον προγραμματισμό μας. Παρόλα αυτά δύο φορές φτάσαμε κοντά στο να το γυρίσουμε, αλλά η Σύρος έπαιξε καλύτερα και δίκαια κέρδισε», δήλωσε ο προπονητής του Παμβοχαϊκού.