Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Και στο τέλος νικούν οι Γερμανοί

Η ατάκα του Λίνεκερ ακούγεται κλισέ αλλά απόψε στο Μόναχο βρήκε την απόλυτη εφαρμογή! Η Μπάγερν Μονάχου με τέρμα του Μάριο Γκόμες στο 90ο λεπτό του αγώνα, νίκησε 2-1 την Ρεάλ Μαδρίτης εντός έδρας στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης…

Αν αυτό θα είναι αρκετό, θα αποδειχθεί στην Μαδρίτη σε μία εβδομάδα όπου θα γίνει η ρεβάνς.

Οι Βαυαροί με πάθος, εξαιρετική αμυντική λειτουργία και ένα γκολ στο φινάλε- το άξιζαν με βάση την εικόνα τους – έβαλαν φρένο στην πορεία της «βασίλισσας» συνεχίζοντας την παράδοση (9 νίκες, 1 ισοπαλία απέναντι στην Ρεάλ στο Μόναχο). Ο Ριμπερί στο 17ο λεπτό είχε ανοίξει το σκορ ενώ η ομάδα του Μουρίνιο είχε ισοφαρίσει στο 53ο λεπτό με τον Εζίλ.

Προβληματική στην επίθεση η ισπανική ομάδα με τον Ρονάλντο… άφαντο και εγκλωβισμένο στις αλληλοκαλύψεις των Γερμανών στα άκρα. Την επόμενη Τετάρτη στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» η ρεβάνς.