Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Κυπελλούχος Ελλάδος ο Ολυμπιακός

Με γκολ του Νταβίντ Φουστέρ στο 119΄ ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τον Ατρόμητο στην παράταση του 70ου τελικού του Κυπέλλου Ελλάδος και κατέκτησε τον 25ο τίτλο του στον θεσμό. Αυτό το τέρμα του Ισπανού μέσου λύγισε τον… Δαυίδ που μέχρι εκείνο το σημείο κοιτούσε στα μάτια τον Γολιάθ…

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με τον Τζεμπούρ στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, εκμεταλλευόμενοι το καλό διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, όπου οι επιθετικοί τους ήταν ορεξάτοι. Ο Ιγκλέσιας, όμως, στο 76΄έφερε το ματς στην ισοπαλία και εντέλει το έστειλε στην παράταση.

Εκεί ήταν που «μίλησε» ο συνήθης ύποπτος των Πειραιωτών, Φουστέρ που έδωσε στην ομάδα του την νίκη και την κούπα και στον Ερνέστο Βαλβέρδε έναν ακόμα λόγο να υποστηρίζει στο τελευταίο του ματς, ότι έφερε στην ομάδα που αφήνει μία σημαντική μονάδα.

3 ΣΧΟΛΙΑ

1. Στο δεύτερο ημίχρονο είμασταν τραγικοί. Νόμιζα ότι έβλεπα Βενιζέλο,Σαμαρά,Λομβέρδο,Μιχελάκη,Ραγκούση,Διαμαντοπούλου,Τσίπρα,Κουβέλη,Παπαρήγα,Καρατζαφέρη,Μιχαλολιάκο με κόκκινες φανέλες.