Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Παραολυμπιακοί 2016: Αναλυτικά τα μετάλλια των Ελλήνων Ηρώων μας – Eυχαριστούμε!!!

Σας ευχαριστούμε γιατί είστε ήρωες στη Ζωή αλλά και στον Αθλητισμό.Εκφράζουμε τα πιο θερμά μας συγχαρητήρια!!! Τα μετάλλια συνολικά που έφεραν στη Πατρίδα μας οι Έλληνες Ήρωες είναι….

5 ΧΡΥΣΑ ,4 ΑΣΗΜΕΝΙΑ, 4 ΧΑΛΙΚΙΝΑ

Σύνολο 13 κατατάσσοντας την Ελλάδα στην 24η θέση!

Δείτε Αναλυτικά:

Οι Θανάσης Κωνσταντινίδης και Δημήτρης Ζησίδης κατέκτησαν χρυσό και χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα στη σφαίρα κατηγορίας F32

“Χρυσός” και ο Μανώλης Στεφανουδάκης με Παραολυμπιακό ρεκόρ (29,45μ.) στο ακόντιο (κατηγορία F54)
Ένα ακόμα μετάλλιο. Ο Δημήτρης Μπακοχρήστος χάρισε στην Ελλάδα το 4ο της μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, αφού ήταν τρίτος στα -54 κιλά της άρσης βαρών σε πάγκο, σηκώνοντας 162 κιλά.

Η σφαιροβολία χάρισε στην Ελλάδα ένα ακόμα μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.
Στην κατηγορία F20, ο Δημήτρης Σενικίδης πήρε το αργυρό μετάλλιο, το πρώτο της χώρας μας στη διοργάνωση, με βολή στα 16.17 μέτρα, που αποτελεί νέο ρεκόρ Ευρώπης!

Η Δήμητρα Κοροκίδα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην σφαίρα στην κατηγορία F53, με καλύτερη βολή στα 4.28μ.

Xάλκινο και στο μπότσια. οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Νίκος Πανάνος και Άννα Ντέντα νίκησαν 8-1 την ομάδα της Σινγκαπούρης.

Με το σπαθί του ο Τριανταφύλλου πήρε στο ασημένιο μετάλλιο.

Χρυσό μετάλλιο με τον Παύλο Μάμαλο στην άρση βαρών σε πάγκο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε νέο Παραολυμπιακό ρεκόρ με 238 κιλά και κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία των -107 κιλών!

Χρυσό μετάλλιο ο Τζον Φερνάντες στην σφαιροβολία! από την πρώτη κιόλας βολή στα 8.44

Χρυσός ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης Έφερε το πρώτο μετάλλιο στην κολύμβηση με Παραολυμπιακό ρεκόρ 59:27 (100μ. πεταλούδα-S9)!

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης, ο σημαιοφόρος της ελληνικής ομάδας στην τελετή έναρξης των 15ων Παραολυμπιακών Αγώνων του Ρίο, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο ατομικό BC3 στο μπότσια,