Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Kαρέ – καρέ o αγώνας Παναργειακός – ΑOΛ 0-2

Οι οράνιε ξεπέρασαν το σοκ από την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας, τα προβλήματα τραυματισμών που ξεκίνησαν φέτος νωρίς και με δύο γκολ από τους Βαλκάνο και Αποστολάκη κατέκτησαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα…..

Η ζέστη και υγρασία που επικρατούσε χθες στο Άργος δεν βοήθησε τον ρυθμό του αγώνα, ο διαιτητής της αναμέτρησης διέκοψε μάλιστα το παιχνίδι στο πρώτο μέρος για να δροσιστούν οι παίκτες.

Οι οράνιε που είναι πιο έτοιμοι αγωνιστικά από τους αξιόμαχους και φιλότιμους αντιπάλους τους
προσπάθησαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, να κρατήσουν τους παίκτες του κ. Κούρου μακριά από την εστία τους και με υπομονή να αναγκάσουν τους αντιπάλους τους να ξοδεύουν πολλή ενέργεια για να ανακτήσουν την μπάλα.

Οι οράνιε δημιούργησαν τις ευκαιρίες για να προηγηθούν με τους
Βαλκάνο (14’,17’ και 40’),
Παπουτσή (20’) και
Νικολάου (22’),
τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή στο 37’ με τον Αγγελόπουλο από το σημείο του πέναλτι να πλασάρει πολύ άστοχα άουτ.

Ο Βαλκάνος με ένα καταπληκτικό γκολ στο 43ο λεπτό έβαλε μπροστά τους οράνιε στο σκορ
και η αποβολή του Παπαδόπουλου στην εκπνοή του ημιχρόνου για ένα σκληρό και αχρείαστο φάουλ
στην πλάγια γραμμή του άουτ στο ύψος της σέντρας έκανε τα πράγματα πιο εύκολα για τους ποδοσφαιριστές του κ. Μεσολόγγη.

Στο δεύτερο μέρος, οι οράνιε με υπομονή γύρισαν τη μπάλα,
είχαν τρεις –τέσσερις πολύ καλές στιγμές να σκοράρουν, για να έρθει ο Αποστολάκης στο 86ο λεπτό
να διαμορφώσει το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Μελανό σημείο του χθεσινού αγώνα ο τραυματισμός ακόμη ένα παίκτη. Ο Μπρέστο πέρασε στον αγώνα στο 75ο λεπτό, στο 77ο λεπτό συγκρούστηκε με τον Σαχσανίδη και στο 82ο λεπτό αντικαταστάθηκε, αφού δεν μπορούσε να συνεχίσει.

Οι άνθρωποι των οράνιε…τραβάνε τα μαλλιά τους,αφού τόσο ο Παπαναστασίου στον αγώνα με την Ερμιονίδα, όσο και ο Μπρέστο χθες τραυματίστηκαν μέσα στην μικρή περιοχή των αντιπάλων
στην προσπάθεια τους να σκοράρουν.

Το φιλμ του αγώνα:

01′ : Το παιχνίδι ξεκίνησε.
Στη σέντρα ο Παναργειακός.
Η έκπληξη από το κ. Μεσολόγγη στο αρχικό σχήμα, ο Δημήτρης Μαυρέλης θα αγωνιστεί ως «δεκάρι»

09΄ : Ένα μακρινό φάουλ του Βαλκάνου, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια, χωρίς να ανησυχήσει τον Σαχσανίδη.

12΄ : Ο Ανδρεόπουλος μπήκε απειλητικά από αριστερά μέσα στην περιοχή αλλά ο Νικολάου,
παραχώρησε κόρνερ. Με την εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα κατέληξε στον Φίλη,
με τον Διαμαντή να διώχνει σέντρα του τελευταίου μακριά με γροθιές.

14΄ : Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΛ. Σέντρα του Παπουτσή από πλάγια, και ο Βαλκάνος από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε κεφαλιά, πάνω από τα δοκάρια του Σαχσανίδη.

16΄ : Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΛ. Σέντρα στην περιοχή των γηπεδούχων ο Βαλκάνος
έγινε κάτοχος της μπάλας, και σούταρε με τον Κωστακιώτη να βάζει την κόντρα
τελευταία στιγμή και να απομακρύνει.

17΄ : Ο Καλογέρης ελίχθηκε έξω από την περιοχή των οράνιε και σούταρε με την μπάλα να φεύγει μεικά μέτρα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Διαμαντή.

20΄ : Νέα ευκαιρία για τους οράνιε! Ο Λάϊος μπήκε από πλάγια μέσα στην περιοχή, έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Παπουτσής έκανε την καρφωτή κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Μηλιώτη και πέρασε κόρνερ.

22΄ : Τρίτο συνεχόμενο κόρνερ του Βαλκάνου, καρφωτή κεφαλιά του Νικολάου στο δεύτερο δοκάρι,
πέρασε λίγο άουτ.

23΄ : Κίτρινη κάρτα στον Κωστακιώτη για ένα πάρα πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Μαυρέλη.

25΄ : Δυνατό σουτ του Χαρίτου από τα 35 μέτρα, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Διαμαντή.

28΄ : Κίτρινη κάρτα ο Παπαδόπουλος

29΄ : Διακοπή του αγώνα από τον διαιτητή της συνάντησης για να δροσιστούν οι παίκτες, λόγω της ζέστης.

32′ : Επικίνδυνο φάουλ του Χαρίτου στην περιοχή των οράνιε, πολλοί ποδοσφαιριστές στην πορεία της μπάλας, κανένα όμως δεν την βρήκε και κατέληξε άουτ.

34΄ : Κίτρινη κάρτα στο Νικολάου, ο οποίος ανέκοψε αντικανονικά τον Αγγελόπουλο στην πλάγια γραμμή.

37΄ : Αντεπίθεση των γηπεδούχων, συρτή σέντρα του Μηλιώτη στο σημείο του πέναλτι, ο Αγγελόπουλος όμως δεν θα βάλει καλά το πόδι του και θα πλασάρει πολύ άστοχα, από πολύ ευνοϊκή θέση

40΄ : Σε σουτ από πλάγια του Βαλκάνου, ο Σαχσανίδης θα διώξει στο «Γ» της εστίας του σε κόρνερ.

42΄ : ΓΚΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!! 0-1, Καταπληκτικό φαλτσαριστό σουτ του Βαλκάνου έξω από την περιοχή, η μπάλα στο αριστερό «Γ» της εστίας του Σαχσανίδη

45+1΄ : Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλο και αποβολή. Για σκληρό μαρκάρισμα στον Κωβαίο

45+2΄: ΛΗΞΗ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46΄: ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΥ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΥΣ. Στη θέση του Ανδρέοπουλου ο Σιάτρας.

47΄: Κίτρινη κάρτα στον Αγγελόπουλο, για διαμαρτυρία

49′ : Κόρνερ για τους οράνιε. Θα εκτελέσει ο Βαλκάνος, θα κερδίσει τη κεφαλιά ο Κωβαίος υπό πίεση, αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια του Σαχσανίδη

58′ : Ο Βαλκάνος, μέσα στην μεγάλη περιοχή, από καλή θέση, αλλά το σουτ του ήταν πολύ άστοχο.

59΄: Διπλή ευκαιρία για τους οράνιε, ο Μάγγος κλέβει την μπάλα έξω από την περιοχή και ανοίγει την μπάλα στον Αποστολάκη. Ο Αποστολάκης θα κάνει το διαγώνιο σουτ, θα αποκρούσει ο τερματοφύλακας, ο Κωβαίος θα κάνει νέο σουτ, αλλά ο Κωστακιώτης θα απομακρύνει πάνω στην γραμμή. Οι οράνιε ζητούν πέναλτι για χέρι του Κωστακιώτη, αλλά διαιτητής και επόπτης δεν έχουν καλό οπτικό πεδίο.

62΄: ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΥ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΥΣ.
Ο Φλεβάρης στη θέση του Κατσιώχα.

63΄: Κόρνερ του Βαλκάνου, η μπάλα θα περάσει από το πρώτο δοκάρι, θα αιφνιδιάσει Κωβαίο και Παπουτσή και θα καταλήξει άουτ

66΄: Κίτρινη κάρτα στον Παπουτσή.

68΄: ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΡΑΝΙΕ.
Ο Αλέξης Ζερβός στη θέση του Δημήτρη Μαυρέλη.

71΄: ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΥ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΥΣ.
Στη θέση του Κωστακιώτη θα περάσει ο Φωκαϊδης.
Η τρίτη αλλαγή για τους γηπεδούχους.

75΄: ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΡΑΝΙΕ.
Ο Brestovichki στη θέση του Κωβαίου.

77′: Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους οράνιε. Το γύρισμα του Βαλκάνου στη μικρή περιοχή,
ο Brestovichki προσπαθήσει για την προβολή απέναντι στον Σαχσανίδη με τον τερματοφύλακα των «Λύκων» να βρίσκει με τα πόδια τη μπάλα και τον αστράγαλο του Βούλγαρου επιθετικού των οράνιε και με δεύτερη προσπάθεια να μπλοκάρει. Διακοπή του αγώνα για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον Brestovichki.

80΄: Ένα σουτ του Καλογέρη, εκτός περιοχής θα περάσει πολλά μέτρα μακριά από το δεξί κάθετο δοκάρι του Διαμαντή.

82′ : ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΡΑΝΙΕ. < /strong>Ο Τσώκος στη θέση του Brestovichki, ο οποίος τραυματίστηκε στην προηγούμενη φάση στη σύγκρουση με τον τερματοφύλακα.

85΄: Μεγάλη ευκαιρία για τους οράνιε. Νέο γύρισμα του Βαλκάνο στον Παπουτσή, στο σημείο του πέναλτι, ο οποίος απέναντι στον Σαχσανίδη, έχασε το κοντρόλ.

86΄: ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!
Κλέψιμο του Αποστολάκη σπό τον Σιάτρα έξω από την περιοχή με τον «ΑΠΟ» να περνάει και τον τερματοφύλακα και να πλασάρει στην κενή εστία για να κάνει το ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ – ΛΟΥΤΡΑΚΙ 0-2

90΄+ 2: ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ