Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Ξαναβρήκε το εξοχικό του

Για 7η φορά σε 8 ματς Κυπέλλου στο ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός ήταν νικητής. Όταν βρίσκει κούπα το μάτι του γυαλίζει και ισοπεδώνοντας τακτικά τον Ολυμπιακό επί 40 λεπτά πήρε διπλό (67-77) και θα είναι ξανά στον τελικό….

Ο Παναθηναϊκός Superfooods κυριάρχησε στο ΣΕΦ, καθώς επέβαλλε τον ρυθμό του και πήρε τη νίκη επί του «αιωνίου» αντιπάλου του σταματώντας συγχρόνως κι ένα αρνητικό σερί 6 αγώνων απέναντι στους Πειραιώτες.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου επέβαλλε τον ρυθμό του, καθώς αρχικά Σίνγκλετον και Ρίβερς έκαναν το 15-18 στο 12′ και στη συνέχεια οι Γκάμπριελ και Μπουρούσης οδήγησαν την ομάδα τους στο 18-23 (15′). Οι φιλοξενούμενοι διαβάζοντας καλύτερα το παιχνίδι και χτυπώντας όλα τα μις ματς έχοντας για αιχμή τους δόρατος τον Ρίβερς προηγήθηκαν με 24-29 (18′) πριν ο Σπανούλης δώσει λύσεις στον Ολυμπιακό για το 28-29, σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με 7 πόντους του Σίνγκλετον ξέφυγε με 34-40 στο 24′. Οι Πρίντεζης (4π.) και Σπανούλης (3π.), όμως, απάντησαν τρέχοντας σερί 7-0 για την ομάδα τους, η οποία στο 26΄ ανέκτησε το προβάδισμα (41-40), αλλά στο ίδιο λεπτό «έχασε» (ως το 30′) τον Μπιρτς ύστερα από άτσαλη πτώση στο παρκέ. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, όμως, βρήκε ρυθμό από την άμυνά της και με τους Σίνγκλετον (2π.) και Ρίβερς (5π.) προηγήθηκε εκ νέου με 6 πόντους (41-47, 28:23). Το «τριφύλλι», όμως, δεν σταμάτησε εκεί, καθώς κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος της περιόδου και στην εκπνοή της ο Τζέιμς ευστόχησε σε τρίποντο για το 45-52.

Ο Ρίβερς στο 32′ με τρίποντο έγραψε το 46-55, με τους Πειραιώτες να απαντούν μειώνοντας σε 51-55 στο 33′ με τους Ουότερς και Μιλουτίνοφ.  Ο Παναθηναϊκός με τρίποντα των Γκάμπριελ, Φελντέιν και Καλάθη βρήκε τις λύσεις και μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιτελικού προηγούμενος με 55-64 στο 35′, ενώ στο 38΄ο Ρίβερς έστειλε την ομάδα του στο +12 (58-70) δίνοντάς της μεγάλο πλεονέκτημα. Oι Παπανικολάου και Μάντζαρης 1.34” πριν από την λήξη μείωσαν σε 63-70 για την ομάδα τους. Ο Τζέιμς αστόχησε σε λέι απ δίνοντας την ευκαιρία στον Παπανικολάου να κάνει με 2/2 βολές το 65-70 (38.45). Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια διαμαρτυρήθηκαν ορθώς για φάουλ που χρεώθηκε στον Μάντζαρη και ο Καλάθης με σουτ από μέση απόσταση έκανε το 65-72. Ο Πρίντεζης έκανε το 67-72 και 38,6” για την λήξη ο Καλάθης είχε 2/2 βολές για το 67-74. Ο Παπανικολάου αστόχησε σε τρίποντο και στον εναπομείναντα χρόνο οι «πράσινοι» έμειναν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 67-77.

Δεκάλεπτα: 15-14, 28-29, 45-52, 67-77