Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Α’ Κορινθίας: 16η αγωνιστική – “πόλεμος”

Από που να ξεκινήσω δεν ξέρω σήμερα. Η αλήθεια είναι ότι περιμέναμε ότι η 16η αγωνιστική θα είχε σασπένς αλλά όχι κι έτσι. Μεγάλα ματς σε όλα τα ζευγάρια και αλλαγή των συσχετισμών στον βαθμολογικό πίνακα….Πάμε να δούμε τι έγινε στα γήπεδα του Νομού. Το revista.gr και ο φωτογραφικός φακός του Στάθη Ντάγκα, βρέθηκαν σήμερα στο “Σωτήρης Αγγελόπουλος” στο Ξυλόκαστρο.

Κόρινθος 2006 – Πανκαμαριακός. Είχα γράψει χθες στο pre game της αγωνιστικής ότι η Κόρινθος ’06 είναι ομάδα μεγάλου επιπέδου αυτή τη στιγμή και έπειτα από τις τελευταίες προσθήκες. Είχα σημειώσει επίσης ότι ο Πανκαμαριακός, είναι ίσως η μόνη ομάδα αυτή την περίοδο, που με την φόρα που έχει θα μπορούσε να δυσκολέψει τους πρωτοπόρους, γιατί στο ποδόσφαιρο και στον αθλητισμό όλα είναι πιθανά. Δεν παρακολουθήσα ένα κατα τα φαινόμενα εξαιρετικό ματς, όπου τελικά ο Πανκαμαριακός κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη με ένα ακόμη γκολ του φετινού σούπερ σταρ του πρωταθλήματος, Θοδωρή Ζήση, έπειτα από όμορφη ασίστ του Πεθαίνου, κι ενώ το παιχνίδι πήγαινε προς το τέλος του περίπου στο 80ο λεπτό (0 – 1). Με αυτή την τεράστια νίκη ο Πανκαμαριακός συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις ενώ η Κόρινθος ’06 είδε τον Πέλοπα να μειώνει την διαφορά στον -1 πόντο και τον ΠΑΣ Κόρινθος στους -4.

Ηρακλής Ξυλοκάστρου – ΠΑΣ Κόρινθος. Ένα μεγάλο ματς είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε σήμερα στο “Σωτήρης Αγγελόπουλος”. Ο Ηρακλής φόρεσε τα καλά του για να υποδεχθεί την Μπάρτσα και παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με τις τελευταίες του εμφανίσεις. Η Κόρινθος από την άλλη έδειξε επίσης να συνέρχεται από τα διαδοχικά άσχημα αποτελέσματα που της είχαν στερήσει την επαφή με την κορυφή. Ένα παιχνίδι που πριν ξεκινήσει ήξερες ότι θα είναι ντέρμπι και το παρατηρούσε κανεις στα μάτια των αθλητών. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τους ποδοσφαιριστές του Γιάννη Βασιλόπουλου να διατηρούν μια ελαφρά υπεροχή στο ματς, με τον Γιάννη Κούση να είναι εξαιρετικά δραστήριος και να πιέζει ψηλά μαζί με τον Ράπτη και τον Ηρακλή του Κολιμάδη να κρατά πολύ σωστά τις αμυντικές του γραμμές, βγαίνοντας όποτε μπορούσε στην επίθεση με αξιώσεις, με τους Καφαντάρη, Παπαδημητρίου και Καλύβα. Όποιες φάσεις βγήκαν από τις δύο ομάδες και κατάφεραν να περάσουν τους Σπυρόπουλο – Σγουρό για τον Ηρακλή και Πιλιαφά – Κουρούμαλη Γ. για την Μπάρτσα, σταμάτησαν στους εξαιρετικούς πορτιέρο που διαθέτουν οι δύο σύλλογοι, Αθανασόπουλος – Κουρούμαλης. Το 2ο μέρος είχε την Κόρινθο να πιέζει πιο ψηλά και πιο δυνατά με Χίσο, Κούση και Ράπτη και να φτιάχνει αρκετά καλές φάσεις ιδιαίτερα από στημένες μπάλες. Μοναδικές ευκαιρίες από Σπυρόπουλο σε κεφαλιά έπειτα από κόρνερ, επίσης του Σγουρού από παρόμοια εκτέλεση. Ο Κουρούμαλης είπε όχι θεαματικά σε δύο περιπτώσεις, ενώ μεγάλες επεμβάσεις σε ακόμη δύο φάσεις από τον Αθανασόπουλο που δεν επέτρεψε στον Καφαντάρη να σκοράρει από κοντά. Κοντά στο 80ο λεπτό κι ενώ η Κόρινθος πίεζε πιο έντονα ήρθε το 0 – 1 για τους φιλοξενούμενους. Έπειτα από διώξιμο των αμυντικών του Ηρακλή η μπάλα έφτασε στον Οικονόμου που με σέντρα βρήκε τον Χίσο που από κοντά άνοιξε το σκορ. Ένα γκολ που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από του γηπεδούχους, με τους ποδοσφαιριστές του Ηρακλή να πηγαίνουν στον επόπτη Τσάκωνα να διαμαρτυρηθούν για οφσάϊντ, με το παιχνίδι να διακόπτεται για λίγα λεπτά και τα νεύρα να παραμένουν τεντωμένα -σε ενα γήπεδο που σήμερα είχε μεγάλη παρουσία φιλάθλων (χωρίς ωστόσο να συμβεί κάτι χειρότερο)-` για την απόφαση του βοηθού του κύριου Κεφιλή να μη καταλογίσει το οφσαϊντ. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με λίγα λεπτά να απομένουν και τον γηραιό να πιέζει ασφυκτικά για την ισοφάριση και την Κόρινθο να αμύνεται. Σε δύο ακόμη περιπτώσεις μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης ο Αθανασόπουλος πραγματοποίησε τεράστιες επεμβάσεις κρατώντας το 0 απέναντι στον Μιχάλη Καφαντάρη. Ένα σπουδαίο ματς αντάξιο της ιστορίας και των δύο συλλόγων, που δυστυχώς στο τέλος του σημαδεύτηκε από τη φάση του γκολ και τις έντονες διαμαρτυρίες για τον μη καταλογισμό οφσαιντ. Προσωπικά και δημοσιογραφικά δεν μπορώ να κρίνω με ασφάλεια, καθώς βρισκόμουν στο κέντρο του γηπέδου με την φωτογραφική μου και δεν βρίσκω σωστό να κάνω κάποιο σχόλιο. Συνεχίζουν λοιπόν οι Κορίνθιοι στο κυνήγι της συμπολίτισας και του Πέλοπα Κιάτου, ενώ ο Ηρακλής έδειξε σήμερα ότι θα πάει καλύτερα τις επόμενες αγωνιστικές, αγωνιστικά και βαθμολογικά.

Ολυμπιακός Λουτρακίου – Τενέατης Αθικίων. Ένα ματς που ήθελαν και οι δύο για βαθμολογικούς λόγους. Ο Ολυμπιακός σε πιο δύσκολη θέση με τον Τενέατη να φεύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από το “Γιάννης Στέφας” και τελικό σκορ να είναι το (1 – 1). Απαιτητική η συνέχεια και για τους δύο τις επόμενες αγωνιστικές.

Ολυμπιακός Άσσου – Ισθμιακός. Λευκή ισοπαλία στον Άσσο σήμερα (0 – 0) ανάμεσα στους ερυθρόλευκους και τον Ισθμιακό. Πολύτιμος κάθε βαθμός για τους γηπεδούχους, πόσο μάλιστα απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο. Οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στην Τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και λιγότερο άγχος σε σχέση με άλλους για τη συνέχεια, κι έπειτα την εκπληκτική πορεία του 1ου γύρου.

Ελλάς Βέλου – Πανσολυγειακός. Σπουδαίο παιχνίδι αναμέναμε από το συγκεκριμένο ζευγάρι, έτσι κι έγινε. Σε φόρμα αμφότεροι και έπειτα από θετικά αποτελέσματα, μπήκαν στο ματς για τη νίκη. Οι Σοφικίτες προηγήθηκαν νωρίς με τον Σ. Τσίγκο που έγραψε το 0 – 1. Είχαν επίσης μερικές ακόμη καλές στιγμές που δεν εκμεταλλεύτηκαν για αν έρθει το 30ο λεπτό και η ισοφάριση από την Ελλάς (1 – 1), ύστερα από πολύ όμορφη συνεργασία των επιθετικών της. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και έχασαν 2 εξαιρετικές ευκαιρίες για να διαπλασιάσουν τα τέρματά τους. Χρειάστηκε η επέμβαση του Β. Κούτρα πάνω στη γραμμή για να γλιτώσει το γκολ ο Πανσολυγειακός, σε μια από τις δύο περιπτώσεις που προείπαμε. Το 2ο ημίχρονο ήταν διαφορετικό από το πρώτο και ο ρυθμός έπεσε κάπως. Κανείς δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο γκολ και η ισοπαλία έδωσε από έναν βαθμό στον καθένα, με την Ελλάς να πιάνει τον Αστέρα Δερβενίου στον βαθμολογικό πίνακα και τον Πανσολυγειακό τους 19 βαθμούς..

Παννεμεατικός – Αστέρας Δερβενίου
. Μια μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Παννεμεατικός απέναντι στον Αστέρα. Νίκη που ήρθε στο τέλος του αγώνα και συγκεκριμένα στο 89ο λεπτό, με σκορερ τον Τζίνη (1 – 0). Τρεις πολίτιμοι βαθμοί για τους “βυσσινί” που εσχάτως είχαν άσχημα αποτελέσματα, απέναντι σε έναν Αστέρα που πραγματοποιεί όπως έχουμε ξαναπει γεμάτη χρονιά.

Πέλοπας Κιάτου – Θύελλα Πετρίου.
Η έλευση του Μυργιώτη στον Πέλοπα, μοιάζει να είναι εξαιρετικά ουσιαστική για την ομάδα του Κιάτου. Δεν είναι μόνο ότι σκοράρει ακατάπαυστα, όπως άλλωστε και ο Άρης Πράττος, αλλά το ότι έχει δώσει ώθηση και λύσεις στην επιθετική γραμμή του Τάσου Πέρρα. Οι κόκκινοι έβαλαν όλα τους τα γκολ σήμερα μέχρι το 32ο λεπτό. Ο Μυργιώτης άνοιξε το σκορ, ο Πράττος έκανε το 2 – 0 και πάλι ο Μυργιώτης το 3 – 0. Από εκεί και ύστερα όλα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα στο ματς, με την Θύελλα να μην τα παρατά και να καταφέρνει να μειώσει στο 80′ λεπτό στο τελικό 3 – 1. Στο κυνήγι του τίτλου οι Κιατινοί και στο μείον 1 από την Κόρινθος ’06. Η Θύελλα χρειάζεται άμεσα νίκες σε μια κακή και άτυχη για εκείνη σεζόν.

Ηρακλής Λεχαίου – Ατρόμητος Χιλομοδίου. Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν σήμερα οι ποδοσφαιριστές του Ηρακλή απέναντι στον Ατρόμητο. Και οι δύο καιγόντουσαν για βαθμούς για να ανέλθουν βαθμολογικά και να ξεκολλήσουν από τις κάτω θέσεις. Το τελικό 2 – 0 για τους γηπεδούχους δίνει ανάσες για τη συνέχεια ενώ βυθίζει κι άλλο τους “ροσονέρι”. Σκόρερ ο Αλή και ο πάντα έμπειρος Γιώργος Ξύδης.