Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Ο ΠΑΣ Κόρινθος νίκησε στο Κορινθιακό ντέρμπι 3 – 2 την Κόρινθο ΄06 – Ξέφυγε ο Πέλοπας Κιάτου

Ο πρωτοπόρος Πέλοπας Κιάτου επικράτησε άνετα με 5 – 0 επί του Πανσολυγειακού ,στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας Κορινθίας και ξέφυγε στο +3  στη κορυφή της βαθμολογίας. μετά την μεγάλη νίκη του ΠΑΣ Κόρινθος με 3 – 2 επί της Κορίνθου ΄06, στο μεγάλο Κορινθιακό ντέρμπι…

Το  ντέρμπι της Κορινθιακής πρωτεύουσας ανάμεσα στις δύο “πρωτευουσιάνες” ομάδες τον ΠΑΣ Κόρινθος και την Κόρινθος 2006 τα είχε όλα , θέαμα , μάχες σώμα με σώμα , πολλά γκολ, ένταση , φανατισμό και…αποβολές.

Η πρώτη αποβολή στο 35΄όταν ο διαιτητής Κωνσταντόπουλος άφησε με 10 παίκτες την Κόρινθο 06 με κόκκινη που αντίκρισε ο Ροθώνης,

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 56′ σε φάση διαρκείας μετά από πλασέ του Ράπτη και ασταθή απόκρουση του Χανδρινού ο Κούσης άνοιξε για τους γηπεδούχους το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ράπτης με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος ζευγάρωσε τα τέρματα του ΠΑΣ μέσα σε αποθέωση των οπαδών της “Μπάρτσας”, Η Κόρινθος ΄06 δεν πτοήθηκε από το εις βάρος της 2 – 0, ενέτεινε τις προσπάθειές της και με τέρματα του Αμπαδιωτάκη στο 66′ και στο 72΄ έφερε το σκορ στα ίσια.

Προηγούμενα στο 67΄ ο διαιτητής Κωνσταντόπουλος απέβαλε και το Λούκα του ΠΑΣ , που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στον αγώνα στη θέση του τραυματισθέντα Ράπτη. Και ενώ όλα έδειχναν οτι το ντέρμπι δεν θα είχε νικητή ο Θανασάι που είχε αντικαταστήση στο 87΄τον Χίσο στο 89΄ πέτυχε το τελικό 3 – 2, για τον ΠΑΣ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Αθανασόπουλος έκανε την απόκρουση της χρονιάς σε τετ α τετ του Ζαγοριάνου

ΚΟΡΙΝΘΟΣ: Αθανασόπουλος, Φλεβάρης, , Μερκούρι, Χριστόπουλος, Σγούρος,  Χίσο (87’ Θανασάι), Καλογέρης, Κίτσιος, Κούσης , Ράπτης (65΄Λούκα), Μούστα

ΚΟΡΙΝΘΟΣ 2006: Χανδρινός, Ροθώνης, Αμπαδιωτάκης Κ, Βλάσσης, Φίλης, Πασαλίδης, Μαζιώτης, Ζαγοριανός , Καζάλοφ, Δημητριάδης (51’ Σιδέρης), Γάλας