Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Προβάδισμα πρόκρισης για την ομάδα Handball του ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ

Προβάδισμα πρόκρισης έτυχε η  ομάδα του Ποσειδώνα  Λουτρακίου επικρατώντας του ΑΘΗΝΑΙΚΟΥ   22 – 28  στο κλειστό του Βύρωνα για την Α΄ φάση του  κυπέλλου ΕΣΧΑ ”Φ.ΜΠΑΒΑΣ’’…

Γκολ-γκολ ξεκίνησαν  οι 2 ομάδες με την  ομάδα του ΑΘΗΝΑΙΚΟΥ  έχοντας σε καταπληκτική ημέρα τον τερματοφύλακα του  ΑΘ. Μπαξεβάνη να κρατάει την ομάδα του Λουτρακίου σε απόσταση αναπνοής, με το ημίχρονο να κλείνει  ισόπαλο 12-12

Το  Β΄ ημίχρονο ξεκίνησε όπως τέλειωσε το πρώτο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ,16-16 στο 45’. Το τελευταίο τέταρτο ανήκε καθολικά στην  ομάδα του Λουτρακίου, όπου  με δυνατές άμυνες και αποτελεσματικές επίθεσης έλεγξε το ρυθμό του παιχνιδιού  και με ένα επιμέρους 6-12 έκλεισε το ματς 22-28 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί στο Λουτράκι.

ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣΒ   –  Α.Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ  22-28
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-5, 8-7, 11-8, 11-9, 12-12 (ημχ.),
           13-13, 16-16, 17-19, 18-21, 18-25, 22-28 (τελ).

ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣΒ: (Ζαχαράκης Γ.) Μπαξεβάνης ,Διαμαντάκος, Βαμβούκας(2) , Γραμματικόπουλος, Κραουνάκης (4), Πούλιος ,Κοντόγιωργος (4), Λιώρης, Ντόντος, Βάσαλος, Βαζουκής, Μαραγκάκης, Ξαγοράρης(3), Νικολάου(3) Τσικριτέας(6), Μαρούγκας.

ΑΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ (Τουτσης Κ.): Αικατερίνης(7), Τσιέλος, Παλαιολόγος, Γκίκας (7), Δημητρόπουλος (2) Κάπης, Τυφτικίδης (1)  Μπεκίαρης (3), Μπάμπης, Σταματίου(1), Βλαχογεώργιος ,Οικονόμου, Φίλης, Βασιλειάδης (2), Ρουμελιώτης(5),

Διαιτητές: Ψύλλος – Μπράμου ,  Δίλεπτα: 3-1 Πέναλτι: 2/2-5/4