Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΣΠ Κόρινθος: ‘Ηττα στις λεπτομέρειες με την καλύτερη φετινή εμφάνιση (φώτο)

Με φανερά βελτιωμένο πρόσωπο και μπροστά σε ένα γεμάτο Κλειστό Γυμναστήριο Κορίνθου, ο ΑΣΠ Κόρινθος…
κοίταξε στα μάτια τον Αρη, προηγήθηκε δύο φορές στα σετ, θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμα και τους τρεις βαθμούς της νίκης, αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-2 σετ και τον πρώτο του βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο κόσμος της Κορίνθου έδωσε από την πρώτη στιγμή ώθηση στην ομάδα του Βαγγέλη Περόπουλου, που παρά το γεγονός πως βρέθηκε να χάνει στο πρώτο σετ, κατάφερε να το γυρίσει και να πάρει το προβάδισμα.
Από εκεί και πέρα, ο Αρης ισοφάρισε στο επόμενο σετ, με την Κόρινθο πάντως να δείχνει εκ νέου ένα πολύ σοβαρό πρόσωπο καθ’όλη τη διάρκεια. Παραμένοντας σταθερές στην απόδοσή τους, οι γηπεδούχες έκαναν το 2-1 με 25-22 στο 3ο σετ και έβαλαν τις πιο γερές βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα.
Στο 4ο σετ, από λάθη της ομάδας μας και όχι από ποιοτική κατωτερότητα, ήρθε η ισοφάριση σε 2-2 σετ, με τον αγώνα να οδηγείται στο αγχωτικό tie break. Εκεί οι “ερυθρόλευκες” το πάλεψαν μέχρι τέλους, αλλά έχοντας ορισμένα αποτυχημένα σερβίς, έδωσαν την ευκαιρία στον Αρη να φτάσει στο 16-14 και την κατάκτηση των δύο βαθμών.
Ηταν αναμφισβήτητα το καλύτερο παιχνίδι του ΑΣΠ Κόρινθος τη φετινή χρονιά, με τη δουλειά των τελευταίων μηνών να βγαίνει στο παρκέ και τον Βαγγέλη Περόπουλο να δηλώνει αισιόδοξος για το μέλλον του συλλόγου στη μεγάλη κατηγορία, αν τα κορίτσια του συνεχίσουν σε αυτό το ρυθμό.
Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα της Κορίνθου ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον Αίαντα Ευόσμου.
Για μια ακόμα φορά, η διοίκηση του ΑΣΠ Κόρινθος θέλει να ευχαριστήσει τον κόσμο της ομάδας που βρέθηκε στο γήπεδο και βοήθησε με το χειροκροτημά του σε αυτό το σημαντικό βαθμό που αποσπάσαμε.
Διαιτητές: Κτενάς, Βουδούρης.
Παρατηρητής: Ράπτης.
Τα σετ: 2-3 (27-25, 21-25, 25-22, 13-25, 14-16)
*Οι πόντοι της Κορίνθου προήλθαν από 9 άσσους, 45 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 11 άσσους, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων.
* Για την ομάδα μας, η Ζιώγα ολοκλήρωσε με 20 πόντους, από 10 είχαν Αργυρίου και Μπίσκου, ενώ στους 11 σταμάτησε η Ελίσα Μπλόους.
Βαγγέλης Περόπουλος (ΑΣΠ Κόρινθος): «Κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι, όμως κάποια λάθη στο τέλος του δεύτερου και πέμπτου σετ μας στέρησαν τη νίκη. Είμαστε ευχαριστημένοι αλλά μας μένει μία γλυκόπικρη γεύση. Τα κορίτσια έδειξαν σήμερα ότι μπορούν να παλέψουν στο φετινό πρωτάθλημα. Ελπίζω να μην είναι τυχαία η εμφάνισή μας».
Στέλιος Κουτουνίδης (ΑΣ Άρης): «Χάσαμε έναν βαθμό σε ένα παιχνίδι που δεν έπρεπε. Δεν ήμασταν καλοί σε κάποιους τομείς του παιχνιδιού και δυστυχώς το πληρώσαμε. Στο πρώτο σετ δεν είχαμε αποφασιστικότητα και βάλαμε την Κόρινθο μέσα στο παιχνίδι».
ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Περόπουλος): Αργυρίου 10 (5/11 επ., 5 μπλοκ), Ζιώγα 20 (15/31 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κοξ 6 (4/12 επ., 2 άσσοι, 44% υπ.), Μπλόους 11 (8/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ.), Ξαγοραράκη 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Παναγοπούλου 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ) / Μαργαρότη (λ, 52% υπ.), Βατουσιάδη (λ), Ελευθερίου, Μπίσκου 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ.).
ΑΣ ΑΡΗΣ (Κουτουνίδης): Γουγούση 3 (3/8 επ.), Μεταξά 6 (0/5 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μοντάνιο 20 (20/46 επ., 62% υπ.), Πήττα 8 (3/6 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τζούριτς 7 (2/6 επ., 5 άσσοι), Χουντιμά 20 (17/45 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ.) / Χϊτζιου (λ, 52% υπ.), Ζωΐδου, Παπαδοπούλου, Μπάκα 8 (8/16 επ., 63% υπ.).