Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Handball: Σταθερά για τα play offs ο Ποσειδώνας Λουτρακίου

Δεν ανέδειξε νικήτη  το ντέρμπι της Πελοποννήσου μεταξύ της Ακαδημία των Σπορ και του Ποσειδώνα Λουτρακίου για την 13η αγωνιστική της Α2 handball. Η ομάδα του Λουτρακίου ισσοφάρισε 26-26 με τον αρχηγό τους Μ. Γκίκα 10” πριν τη λήξη του Παιχνιδιού. Μετά και αυτό το αποτέλεσμα ο Ποσειδών Λουτρακίου με μικρό προβάδισμα από την Ακαδημία συνεχίζουν την πορεία τους με στόχο το πλασάρισμα τους στα PLAY OFFS, για την άνοδο στην Handball Premier.
Αγωνιστικά, Ο Ποσειδώνας Λουτρακίου μπήκε ποιο δυνατά στο ματς αιφνιδιάζοντας τον γηπεδούχο και τον βρήκε να προηγείται στο 2-6 στο 8 λεπτό. Η συνεχεία ανήκει αποκλειστικά στην Ακαδημία όπου με πρωταγωνιστή τον Αλ. Παπαγιανόπουλε ( 8 γκολ) και με ένα σερί 12-1 διαμόρφωσε 14-7 στο 22’, κλείνοντας το 1ο ημίχρονο 18-12 υπέρ της.
Το ξεκίνημα του Β ημιχρόνου ήταν συνέχεια του 1ου με την Ακαδημία να διατηρεί την διάφορα των 6 τερμάτων. Στο τελευταίο 15’ η ομάδα του Χατζηκωνσταντίνου με δυνατές άμυνες και περιορίζοντας το Αλ. Παπαγιανόπουλο ( 1γκολ στο Β ημ.) ροκάνισε την διάφορα ισοφαρίζοντας με τον αρχηγό της Μ. Γκίκα 10’’ πριν το τέλος του ματς. Ο Ποσειδώνας είχε την ευκαιρία να φύγει με το διπλό από την Πάτρα όταν σε κλέψιμο της μπάλας, το σουτ που επιχείρησε ο Βασιλειάδης αποκρούστηκε από τον εκπληκτικό Μπεκιάρη.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ – ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 26-26 Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-6, 9-6, 11-6, 15-8, 18-12 (ημχ), 19-14, 20-14, 21-18, 23-20, 25-22, 26-26
Ακαδημία των Σπορ: (Παπαγιαννόπουλος): Διαμαντόπουλος, Παναγιωταρόπουλος 2, Παπαγιαννόπουλος , Παπαγιαννόπουλος Αλ. 8, Γεωργίου 3, Πάντος, Στραβομύτης 1, Μάρκοβιτς 2, Τόμσον 4 ,Μπεκιάρης, Πολίτης, Ζάγκας, Τόμοβιτς 2, Ακριδόπουλος 2, Σκαρλάτος, Κολλύρης 2.
Ποσειδών Λουτρακίου (Χατζηκωνσταντίνου): Βλαχογιώργος, Αικατερίνης 5, Γκίκας 5, Τυφτικίδης 1, Καραβάς, Ζέρβας, Δώδας, Χριστόδουλος,Τσιέλος, Χατζηκωνσταντίνου, Δημητρόπουλος 2, Χατζηκωνσταντίνου 1, Παλαιολόγος, Βασιλειάδης 4, Ρουμελιώτης 9.

Διαιτητές: Αβράμης – Χρόνης Δίλεπτα: 2-3 Πέναλτι: 1/3 –3/3