Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Χρυσός ο Κορίνθιος αθλητής Κωστούρος Παναγιώτης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πυγμαχίας Παίδων

Χρυσός ο Κορίνθιος αθλητής Κωστούρος Παναγιώτης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πυγμαχίας Παίδων που διεξήχθη στο κλειστό στάδιο Αγίας Βαρβάρας στην Αθήνα 11-12/11/21.

Ο αθλητής του Ιωνικού Νίκαιας Boxing Club κατέλαβε τη πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στη πιο δύσκολη και πολυπληθή κατηγορία υπό τις οδηγίες του προπονητή-πατέρα του κ.Κωστούρου Δημητρίου.

Στη συνέχεια και μόλις 5 ημέρες μετά ταξίδεψε με την Εθνική ομάδα στη Σερβία όπου κατέλαβε και πάλι τη πρώτη θέση και το χρυσό μετάλιο στο δυνατό Διεθνές Τουρνουά της Σερβίας MEMORUALNI TURNIR “Momcilo Mosa Sacic”.

Προηγήθηκε σκληρή και πλήρη προετοιμασία καθώς συμμετείχε το καλοκαίρι στο Διεθνές Τουρνουά “TIGER BOXING CUP” όπου κατέκτησε το χρυσό μετάλιο.

Στη συνέχεια έλαβε μέρος στο Διεθνές Τουρνουά “MINOAS BOXING CUP” όπου κατέκτησε το ασημένιο μετάλιο κόντρα στον Αρμένιο πρωταθλητή Ευρώπης.

Η εν λόγω προετοιμασία του αθλητή ολοκληρώθηκε στη Σόφια της Βουλγαρίας με τη συμμετοχή του σε δεκαήμερο camp με την Εθνική ομάδα Νέων Βουλγαρίας.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι είναι το τρίτο πανελλήνιο πρωτάθλημα που λαμβάνει χρυσό μετάλιο ο Κωστούρος Παναγιώτης.