Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 2ος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ στις 17-20 Φεβρουαρίου & 13 Μαρτίου 2022 σε 47 σχολεία και των πέντε Περιφερειακών Ενοτήτων, με συμμετοχή άνω των 1.300 μαθητών/τριών.

Ο Διαγωνισμός συνδιοργανώθηκε από το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Πελοποννήσου, το 1ο Γυμνάσιο Μεσσήνης και τους Συνδέσμους Φιλολόγων (Αργολίδας, Κορινθίας, Λακωνίας, Μεσσηνίας), υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Πελοποννήσου και με την υποστήριξη της Περιφέρειας Πελοποννήσου.

Ο 2ος Διαγωνισμός Ορθογραφίας και Γλώσσας για μαθητές/τριες Γυμνασίου Περιφέρειας Πελοποννήσου διεξήχθη ως εξής:

1) Ο προκριματικός πραγματοποιήθηκε ταυτόχρονα σε κάθε Περιφερειακή Ενότητα της Περιφέρειας Πελοποννήσου σε τρεις φάσεις: Α΄φάση: Διεξήχθη στις 17 Φεβρουαρίου 2022, στα σχολεία των μαθητών/τριών που είχαν δηλώσει συμμετοχή.

Στην επόμενη φάση του προκριματικού προκρίθηκαν από κάθε σχολείο οι δύο πρώτοι/ες μαθητές/τριες από κάθε τάξη.

Β΄φάση: Διεξήχθη σε ένα Γυμνάσιο κάθε Περιφερειακής Ενότητας στις 20 Φεβρουαρίου 2022. Οι μαθητές/τριες διαγωνίσθηκαν γραπτώς σε αίθουσες του σχολείου ανά τάξη.

Τα σχολεία που διοργάνωσαν τη Β΄ και Γ΄φάση του προκριματικού είναι:

Για τους/τις μαθητές/τριες της Π.Ε. Αργολίδας: Ιδ. Γυμνάσιο «Νέο Σχολείο»

Για τους/τις μαθητές/τριες της Π.Ε. Αρκαδίας: 2 ο Πρότυπο Γυμνάσιο Τρίπολης Για τους/τις μαθητές/τριες της Π.Ε. Κορινθίας: 2 ο Γυμνάσιο Κορίνθου

Για τους/τις μαθητές/τριες της Π.Ε. Λακωνίας: 4 ο Γυμνάσιο Σπάρτης «Γιάννης Ρίτσος»

Για τους/τις μαθητές/τριες της Π.Ε. Μεσσηνίας: Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας «Μαρία Κάλλας»

Γ΄φάση: Διεξήχθη επίσης στις 20 Φεβρουαρίου 2022 στο ίδιο σχολείο που είχε αναλάβει να διοργανώσει τον διαγωνισμό.

Στη φάση αυτή συμμετείχαν προφορικώς ενώπιον επιτροπής και κοινού οι 5 πρώτοι/ες μαθητές/τριες της Β΄ φάσης από κάθε τάξη ανά Περιφερειακή Ενότητα και έλαβαν βεβαίωση για τη διάκρισή τους.

Ο/Η πρώτος/η μαθητής/τρια νικητής/τρια από κάθε τάξη έλαβε ως βραβείο ένα λεξικό της ελληνικής γλώσσας.

2) Ο Τελικός διεξήχθη την Κυριακή 13 Μαρτίου 2022 στο Πνευματικό Κέντρο της Νέας Κίου Αργολίδας με διοργανωτή το Γυμνάσιο της Νέας Κίου.

Οι 3 νικητές/τριες από τη Γ΄ φάση από κάθε τάξη από κάθε Περιφερειακή Ενότητα (σύνολο 45 μαθητές/τριες) διαγωνίσθηκαν στον τελικό, προφορικώς ενώπιον επιτροπής και κοινού. Ο/Η πρώτος/η νικητής/τρια από κάθε τάξη έλαβε ως βραβείο ένα tablet. Όλοι/ες οι μαθητές/τριες έλαβαν βεβαίωση συμμετοχής στον διαγωνισμό.

Η συμμετοχή των μαθητών/τριών στον διαγωνισμό ήταν προαιρετική και εκτός ωρολογίου προγράμματος.

 

Οι διακριθέντες ανά νομό

Οι τρεις πρώτοι νικητές/τριες μαθητές/τριες ανά Περιφερειακή Ενότητα είναι οι κάτωθι:

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ/ΧΟΥΣΕΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ
Α’ ΤΑΞΗ: ΔΗΜΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ (ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ « ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ»), ΚΑΠΖΑΛΑΣ ΑΡΧΟΝΤΗΣ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ), ΜΑΡΙΝΑΚΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ)

Β’ΤΑΞΗ: ΕΛ ΖΟΓΜΠΗ ΜΑΡΙΑΜ (1Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΡΓΟΥΣ), ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ), ΠΑΠΑΣΤΕΡΓΙΟΥ ΔΑΝΑΗ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ)

Γ’ ΤΑΞΗ: ΜΑΡΚΑΚΗ ΠΕΤΡΟΥΛΑ (1Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΡΓΟΥΣ), ΜΠΛΑΤΣΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ (1Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΡΓΟΥΣ), ΖΟΥΡΟΥΦΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ « ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ»)

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ/ΧΟΥΣΕΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Α΄ΤΑΞΗ: ΓΚΟΝΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), ΑΛΛΑ ΣΙΝΤΙ (2Ο ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), ΠΑΝΤΑΖΗ ΚΑΛΛΙΣΤΗ (ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ)

Β΄ΤΑΞΗ: ΣΑΣΣΑΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (2Ο ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), ΚΟΛΙΩΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (2 Ο ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), ΜΠΟΥΡΟΛΙΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (1 Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ)

Γ΄ΤΑΞΗ: ΖΙΑΖΙΑ ΓΕΩΡΓΙΑ (3Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), ΜΠΙΛΑΛΗ ΦΩΤΕΙΝΗ (2Ο ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), ΛΑΓΟΓΙΑΝΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ (3Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ)

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ/ΧΟΥΣΕΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Α΄ΤΑΞΗ: ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ ΔΟΜΙΝΙΚΗ (ΕΚΠ. ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ), ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ (HOMO EDUCANDUS ΑΓΩΓΗ), ΡΟΖΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΕΡΒΕΝΙΟΥ)

Β΄ΤΑΞΗ: ΜΑΡΔΙΚΗΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ( ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΧΙΛΙΟΜΟΔΙΟΥ), ΠΑΠΑΜΕΤΖΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΖΩΗ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΕΡΒΕΝΙΟΥ), ΣΠΗΛΙΩΤΑΚΑΡΑ ΣΠΥΡΟΥΛΑ (HOMO EDUCANDUS ΑΓΩΓΗ)

Γ΄ΤΑΞΗ: ΚΟΥΝΔΟΥΡΑΚΗ ΑΣΗΜΙΝΑ (HOMO EDUCANDUS ΑΓΩΓΗ), ΚΥΡΙΑΖΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ –ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ (ΕΚΠ. ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ), ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝ/ΝΑ (1 Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΙΑΤΟΥ)

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ/ΧΟΥΣΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ
Α΄ΤΑΞΗ: ΚΑΠΠΑΚΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΑ(4Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΑΡΤΗΣ «ΓΙΑΝΝΗΣ ΡΙΤΣΟΣ»), ΠΟΡΦΥΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ (4Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΑΡΤΗΣ «ΓΙΑΝΝΗΣ ΡΙΤΣΟΣ»), ΧΑΡΑΜΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ)

Β΄ΤΑΞΗ: ΓΙΑΝΝΙΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΕΡΝΕΣΤΟ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ), ΚΟΡΙΝΝΗ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ (2Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΑΡΤΗΣ), ΛΑΖΑΡΗ ΕΥΣΑΪΑ (4Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΑΡΤΗΣ «ΓΙΑΝΝΗΣ ΡΙΤΣΟΣ»)

Γ΄ΤΑΞΗ: ΜΠΟΥΡΑΖΑΝΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (3Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΑΡΤΗΣ «ΤΥΡΤΑΙΟΣ»), ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΗ (4Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΑΡΤΗΣ «ΓΙΑΝΝΗΣ ΡΙΤΣΟΣ», ΚΑΡΟΥΝΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ (1Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΛΑΩΝ)

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ/ΧΟΥΣΕΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
Α΄ ΤΑΞΗ: ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (1Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΕΣΣΗΝΗΣ), ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΠΟΥΓΑ), ΚΑΠΕΡΝΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΠΟΥΓΑ)

Β΄ ΤΑΞΗ: ΓΙΑΝΝΑΚΕΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ), ΚΟΥΒΕΛΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (4Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ), ΣΩΦΡΟΝΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ (ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ)

Γ΄ ΤΑΞΗ: ΑΓΓΕΛΗ ΙΩΑΝΝΑ (ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ), ΚΟΥΤΡΟΥΒΙΔΑ ΔΑΝΑΗ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ (ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ), ΝΤΑΒΕΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (1Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ)

Οι πρώτοι/ες νικητές/τριες του τελικού:

Α΄ ΤΑΞΗ: ΠΑΝΤΑΖΗ ΚΑΛΛΙΣΤΗ (ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ)

Β΄ ΤΑΞΗ: ΓΙΑΝΝΙΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΕΡΝΕΣΤΟ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ)

Γ΄ ΤΑΞΗ: ΖΟΥΡΟΥΦΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ «ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ»)

Με βάση τον κανονισμό του Διαγωνισμού, την επόμενη χρονιά το σχολείο που θα διοργανώσει τον τελικό είναι το σχολείο του νικητή της Γ΄ Γυμνασίου, δηλαδή το Ιδ. Γυμνάσιο «Νέο Σχολείο».