Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Παναγιώτης Κωστούρος: με τέσσερα συνεχόμενα Χρυσά μετάλλια σε διεθνή τουρνουά ο νεαρός Έλληνας πυγμάχος της Εθνικής Ελλάδος!!

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Παναγιώτης Κωστούρος αγωνιζόμενος με την Εθνική ομάδα της Ελλάδος στο Διεθνές τουρνουά «JULIUS MEMORIAL TORMA» που διεξήχθη στη Πράγα της Τσεχίας.

Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν το διάστημα 13-25 Οκτωβρίου και εκεί ο Κωστούρος κατάφερε με εξαιρετικές εμφανίσεις να ξεχωρίσει για τα ελληνικά χρώματα.

Στον ημιτελικό του κέρδισε το Τσέχο πρωταθλητή Vojtech Bernasek με ομόφωνη απόφαση 5-0, ενώ στο τελικό βρήκε ακόμα ένα Τσέχο, τον Rafael Hnciuta, του οποίου και επιβλήθηκε για τη πρώτη θέση.

Αυτό το Χρυσό έρχεται ως συνέχεια της 5ης θέσης που κατέκτησε στο πλαίσιο του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος πυγμαχίας Νέων που έλαβε χώρα στη Σόφια της Βουλγαρίας.

Ενδιάμεσα η προετοιμασία του ήταν σκληρή και περιλάμβανε τη συμμετοχή του σε διεθνή camps με την Εθνική ομάδα πυγμαχίας όπως στο Ηράκλειο Κρήτης (15-25 Ιουλίου) , τη Ρώμη της Ιταλίας (1-8 Αυγούστου) και την Αμφιλοχία (10-23 Σεπτεμβρίου).

Μέσα από αυτά τα camps οδηγήθηκε σε 4 συνεχόμενα Χρυσά μετάλλια. Αναλυτικά:

–Χρυσός στο Διεθνές Τουρνουά «INTERNATIONAL BOXING CUP 15o MINOAS» στο Ηράκλειο Κρήτης (23-25 Ιουλίου).

–Χρυσός στο Διεθνές Τουρνουά της Ρώμης (5-7 Αυγούστου).

–Χρυσός στο Διεθνές Τουρνουά «INTERNATIONAL TOURNAMENT AITOLOΑΚΑΡΝΑNIAS» (17-18 Σεπτεμβρίου).

Χρυσός στο Διεθνές Τουρνουά της Ρώμης (5-7 Αυγούστου).

–Χρυσός στο Διεθνές Τουρνουά της Πράγας (13-15 Οκτωβρίου).

Ο Παναγιώτης Κωστούρος συμμετέχει σε Διεθνές camp προετοιμασίας από 27/10/22 έως 12/11/2022 με τις Εθνικές ομάδες Αρμενίας , Βουλγαρίας , Ιταλίας και Ρουμανίας με σκοπό τη συμμετοχή του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων Πυγμαχίας που θα διεξαχθεί 14-26 Νοεμβρίου στο Alicante Ισπανίας.