Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

A2 Handball: Σπουδαία νίκη για τον Ποσειδώνα Λουτρακίου

Σπουδαίο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε για την 5η αγωνιστική της Α2 handball στο κλειστό Γυμναστήριο Γ.Γαλανόπουλος στο Λουτράκι μεταξύ του Ποσειδώνα Λουτρακίου και του Λεωνίδα Αγ. Ανάργυρων. Η ομάδα του Λουτρακίου πανηγύρισε την 3η συνεχομένη νίκη του με σκορ 26-25, ενώ ο Λεωνίδας υπέστη την 3η του ήττα.

Το ματς ξεκίνησε με δυνατές άμυνες δείχνοντας από την αρχή τις διάθεσης και των δυο ομάδων  για την νίκη. Η ομάδα του Λουτρακίου με καλύτερα πατήματα στο τερέν διατηρούσε  ισχνό προβάδισμα, χωρίς να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει ισόπαλο 12-12.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Ποσειδώνας  ανέβασε την απόδοση του, διατηρώντας  σταθερά την διαφορά στα δυο τέρματα  χωρίς όμως να μπορεί να διευρύνει το σκορ με τον Λεωνίδα να βρίσκει πάντα λύσεις, και  όταν ξέφυγε με 3 και 4 τέρματα στο 38΄ με 17-13 και στο 53΄με 23-19. Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο  με την άσφιχτη πίεση του Λεωνίδας στις 4 Γραμμές του γηπέδου, εκμεταλλευόμενος  τα  λάθη του γηπεδούχου μειώνοντας την διάφορα στο γκολ, 24-23 στο 58’. Τελικά, ο Ποσειδώνας ευστοχώντας  στα κρίσιμα τελευταία σουτ με  Παπαδάκη και Τυφτικίδη διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα 26-25 υπέρ του.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ – ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ 26-25

Πεντάλεπτα: 2-1,3-2,5-3,6-6,9-9,12-12[ημ],13-12,17-15,18-17,20-19,23-21,26-25.

Διαιτήτευσαν Κάρ. Γερουλάνος-Τάσος Γερουλάνος –  Παρατηρητης Δημ.Τσάκωνας

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ: Πάλλης, Καραγκιοζίδης 6, Αικατερίνης, Γκίκας, Τυφτικίδης 1, Καραβάς , Μπάμπης, Ν.Χατζηκωνσταντίνου, Παπαδάκης 3, Ξαγοράρης 3, Α.Χατζηκωνσταντίνου 2, Παλαιολόγος 1, Βασιλειάδης 8, Κορομίχης , Ρουμελιώτης 2, Καπής.

ΛΕΩΝΙΔΑΣ: Νομικός 4, Αμανατίδης 3, Λιάπης 8, Θάνος, Μάγκος, Γαραντωνάκης 1, Τσανίνος 3, Αργυριάδης 1, Σοφικίτης, Καραμαγκέλας 2, Οικονόμου, Μουλιάτος 1, Τσαγκούλης 1, Βούλγαρης, Μακρυγιάννης, Τσέλος 1.

Δίλεπτα 3-3. Πέναλτι 1/1-2/3