Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Α2 Handball: Πελοποννησιακό ντέρμπι

Ισόπαλη ήρθε η αναμέτρηση μεταξύ των δυο ομάδων της Πελοποννήσου, του Ποσειδώνα Λουτρακίου και της Ακαδημίας Πατρών (24-24) για την Α2 εθνική κατηγορία Handball .

Tο ματς κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτά με το Χατζηκωνσταντίνου να ισοφαρίζει για τον Ποσειδώνα Λουτρακίου.

Αναλυτικότερα, το ματς ξεκίνησε με δύναμη και πάθος με τις δυο ομάδες να προσπαθήσουν να επιβάλουν τον ρυθμό τους (3-3 στο 10′). Η ομάδα της Πάτρας με καλύτερα πατήματα, εκμεταλλευόμενος την αστοχία του αντιπάλου από τα 6 μετρά και έχοντας σε καταπληκτική ημέρα τον τερματοφύλακα της, Μπεκιάρη, ξέφυγε στο σκορ 5 -11 στο 25′, κλείνοντας το ημίχρονο 8-13 υπέρ της.

Το 2ο μέρος ξεκίνησε ισορροπημένο και για τις δυο ομάδες με την Πάτρα να διατηρεί το σταθερό προβάδισμα, του 1ου ημιχρόνου, με 4 τερμά 18-22 στο 49’. Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκει στο Ποσειδώνα Λουτρακίου αρνούμενος να ηττηθεί ισοφαρίζοντας 23-23 στο 59”, με πέναλτι του Καραγκιόζιδη. Η ομάδα της Πάτρας απάντησε άμεσα με γκολ με τον καλύτερο της παίκτη, τον Κολλύρη, με σουτ έξω από τα εννιά μετρά. Ο Ποσειδώνας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, ισοφαρίζοντας το ματς με τον Νάσο Χατζηκωνσταντίνου 10’’ πριν τη λήξη του παιχνιδιού.

Με την ισοπαλία αυτή,οι δυο ομάδες ισοβαθμούν στην 3η θέση του Βαθμολογικού Πίνακα.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΤΡΩΝ 24-24

Τα πεντάλεπτα : 1-2, 3-3, 3-6, 5-7, 5-11, 8-13 ( ημίχρονο ), 10-15, 12-16, 16-18, 18-22, 22-23, 24-24.
Διαιτητές : Βήτας-Σκλαβενίτης, Παρατηρητής : Τσακωνας
Δίλεπτα : 5-2 Πέναλτυ : 8/8, 4/3

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ : Πάλλης, Αικατερίνης 1, Φίλης, Γκίκας, Τυφτικίδης, Τασσόπουλος, Καραγκιοζίδης 9, Ξαγοράρης 2, Κάπης , Ν.Χατζηκωνσταντίνου , Α.Χατζηκωνσταντίνου 5, Παλαιολόγος, Βασιλειάδης 5, Κορομίχης , Ρουμελιώτης 2.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΤΡΑΣ : Διαμαντόπουλος, Πάντος 7, Σαρικάς , Παναγιωταρόπουλος, Ανδριόπουλος, Παπαγιαννόπουλος, Γεωργίου2, Αγγελακόπουλος, Ρουσσόπουλος 3, Γιαννακούρας, Θεοδωρογλάκης, Τόμοβιτς 4, Μπεκιάρης, Ευθυμίου, Κολλύρης 8 , Λάζαρης.