Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

A2 Ηandball: Επιστροφή στις νίκες για τον Ποσειδώνα Λουτρακίου

Επιστροφή στις νίκες για τον Ποσειδώνα Λουτρακίου μετά την ισοπαλία και ήττα από Ακαδημία και Άρη αντίστοιχα, επικράτοντας του Ολυμπιακού Κερατσινίου με σκορ 30-24 στο κλειστό γυμναστήριο Λουτρακίου “Γ.Γαλανόπουλος”, σε ματς για την 9η αγωνιστική της Α2 Ανδρών και πλέον μετράει 11 βαθμούς και βρίσκεται στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αγωνιστικά, το ματς ξεκίνησε ισορροποιμένα και για τις δυο ομάδες, να συμβαδίζουν στο σκορ 8-7 στο 15’. Στο επόμενο δεκαπεντάλεπτο η ομάδα του Κώστα Χαντζηκωνσταντίνου ανέβασε την απόδοση του σε άμυνα και επίθεση και σε συνδυασμό με τα λάθη του αντίπαλου, ξέφυγε στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο 17-12 υπέρ του.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου, ανεβάζοντας την διαφορά και στα 11 τέρματα στο 52’ (28-17). Οι αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα για την ομάδα του Λουτρακίου στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσε την εύκαιρα στο φιλοξενούμενο να μείωση την διαφορά στα 6 τέρματα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 30-24.

Ποσειδώνας Λουτρακίου –Ολυμπιακός Κερατσινίου 30-24

Τα πεντάλεπτα : 2-1, 4-4, 8-7, 11-7, 15-9, 17-12 ( ημίχρονο ), 20-14, 22-14, 25-16, 27-17, 28-19, 30-24.
Διαιτητές : Χρηστίδη-Μπράμου
Δίλεπτα : 2-3 Πέναλτυ : 6/5, 5/3

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ :
Πάλλης, Αικατερίνης 2, Φίλης, Γκίκας, Καραβάς, Τυφτικίδης 5, Ρουμελιώτης 3, Α.Χατζηκωνσταντίνου 2, Ν.Χατζηκωνσταντίνου 1, Ξαγοράρης 5, Κάπης, Μπάμπης 2, Παλαιολόγος 3, Βασιλειάδης 6, Κορομίχης, Παπαδάκης 1.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ : Κουρής, Ακριβός , Σαμαράς 8, Μπουλούμπασης 5, Νίνος 6, Ξυπνητός 1, Τσανάϊ , Κωστόπουλος 3, Μουσούλης, Γιαννακόπουλος, Τριγώνης 1.

1 ΣΧΟΛΙΟ

1. Μπράβο στον Ποσειδωνα για την νίκη !!Μηπως γνωρίζει κανείς να μας πει τι έγινε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που έγινε στο Καταρ ??Εδω και περίπου ένα μήνα είχαμε το Μουντιάλ 2022 ,δεν είχαμε ενημερώσει εδώ στο μπλογκ για αυτο ρωτάω !!