Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Έπαιξε όπως έπρεπε και επιστρέφει νικητής…

Η αποστολή στο άγνωστο και μακρινό Μπιάλιστοκ της Πολωνίας στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία για τον Άρη. Οι «κίτρινοι» παρουσιάστηκαν σοβαροί και νίκησαν τη Γιαγκελόνια 2-1 με δύο γκολ του Τόνι Κάλβο, πριν τη συμπλήρωση 10 λεπτών παιχνιδιού (4′ πεν. και 7′). Για την πολωνική ομάδα μείωσε στο 24′ ο Γκρζίμπ.
Γερά θεμέλια πρόκρισης στη φάση των play-off του Europa League έβαλε η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ, που περιμένει, πλέον, τους Πολωνούς στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για τη ρεβάνς της 5ης Αυγούστου.

Αυτό είναι ιδανικό ξεκίνημα!

Καλύτερο ξεκίνημα στο ματς δεν θα μπορούσε να φανταστεί ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός του Άρη. Οι «κίτρινοι» επέβαλλαν από την αρχή το ρυθμό τους, κυκλοφορούσαν όμορφα την μπάλα και κατάφεραν να πετύχουν τον απόλυτο αιφνιδιασμό.

Πριν τη συμπλήρωση 10 λεπτών παιχνιδιού, η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ (που ήταν συνεχώς όρθιος και έδινε οδηγίες) κατάφερε να βρει δίχτυα δύο φορές και να βάλει από πολύ νωρίς γερά θεμέλια πρόκρισης στη φάση των play-off του Europa League. Σκόρερ και των δύο τερμάτων ο κινητικότατος, ειδικά στο πρώτο 45λεπτο, Τόνι Καλβό, που αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Τσέζαρεκ στο 4′ και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την εκπληκτική σέντρα του Νέτο στο 7′. Οι Θεσσαλονικείς, λοιπόν, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (2-0) και εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι οι Πολωνοί τα είχαν (κυριολεκτικά) χαμένα, κρατούσαν μπάλα και μάλιστα, έψαχναν ακόμα και τρίτο γκολ! Στο 24′, όμως, η Γιαγκελόνια εκμεταλλεύτηκε τη μία και μοναδική αδράνεια στην άμυνα του Άρη (στο πρώτο ημίχρονο) και μείωσε σε 2-1 με τον Γκρζίμπ. Ο Άρης, πάντως, δεν πτοήθηκε, συνέχισε να κρατάει τα ηνία του αγώνα και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από την αντίπαλό του, που είχε, ωστόσο, ανεβάσει την απόδοσή της, αλλά ήταν φλύαρη.

Κουράστηκε, αλλά άντεξε

Ο Άρης μπήκε με ενθουσιασμό στο δεύτερο ημίχρονο, γρήγορα, όμως, παραχώρησε γήπεδο στη Γιαγκελόνια, επηρεασμένος και από την κούραση. Η πολωνική ομάδα άρχισε από το 50′ και έπειτα να πιέζει ψηλά τους «κίτρινους» και γινόταν αρκετά απειλητική, στην προσπάθειά της να ισοφαρίσει. Δημιούργησε φάσεις, εκμεταλλευόμενη τις πολλές αδυναμίες στην άμυνα που παρουσίασε η ομάδα της Θεσσαλονίκης στο δεύτερο ημίχρονο, τα χάλαγε, όμως, στην τελική προσπάθεια. Τελικά, ο Άρης άντεξε στην πίεση των Πολωνών, κράτησε το υπέρ του 2-1 και η πρόκριση στα play-off του Europa League θα πρέπει να θεωρείται τελειωμένη υπόθεση…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γιαγκελόνια (Μίχαλ Πρόμπιερζ): Σαντομιέρσκι, Καστσελάν, Λέφτσουκ (23′ Σουάρες), Σκέρλα, Κούπισζ, Γκροσίτσκι, Λάτο (61′ Μπούρκχαρντ), Ράνγκελ, Νοραμπουένα, Φρανκόφσκι (82′ Μακουζέφσκι), Γκρζίμπ

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο, Ναφτί (79΄ Πρίττας), Κάλβο (64′ Τσεσνάουσκις), Τόχα, Τσέζαρεκ, Κόκε (70′ Καζναφέρης), Χαβίτο, Λαζαρίδης, Μισέλ