Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΕΚ δύο ημιχρόνων

Η ΑΕΚ κέρδισε 3-1 τη Χάιντουκ με επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο – Οι Τζιμπούρ, Λυμπερόπουλος, Σκόκο τα γκολ, είχαν ισοφαρίσει προσωρινά οι Κροάτες – Χαμένο πέναλτι από τον Τζιμπούρ στο 1-1

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση έγινε. Η ΑΕΚ «πάτησε» τη Χάιντουκ στο ΟΑΚΑ κερδίζοντάς τη με 3-1 σε ένα ματς που η Ένωση κρατά όχι μόνο τη νίκη και τις 140.000 ευρώ που θα βάλει στο ταμείο της από τους τρεις πόντους, αλλά και την επιβλητική εμφάνισή της στο δεύτερο ημίχρονο. Στο διάστημα δηλαδή που πέτυχε δύο γκολ και έχασε ένα πέναλτι, σκορπώντας στους… τρεις ανέμους τους Κροάτες που είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με πέναλτι. Με σκόρερ, λοιπόν, τους Τζιμπούρ, Λυμπερόπουλο και Σκόκο η ΑΕΚ σφράγισε μία τεράστια νίκη, που στο πρώτο ημίχρονο και με την κάκιστη εμφάνισή της φαινόταν ότι δύσκολα θα έπαιρνε. Κι όμως η ΑΕΚ άφησε στα… αποδυτήρια την… «άσχημη μάσκα της» και στο δεύτερο ημίχρονο φόρεσε το ευρωπαϊκό της κουστούμι, αποδεικνύοντας ότι αυτή η ομάδα όταν αποκτήσει διάρκεια στο παιχνίδι της και βελτιώσει τις όποιες αδυναμίες της είναι ικανή για μεγάλα πράγματα…

Η ΑΕΚ ξεκινά ιδανικά το παιχνίδι. Δύο χαμένες ευκαιρίες και ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς από τον Τζιμπούρ στο 12′. Ένα εξαιρετικό ξεκίνημα που κάθε ομάδα στην έδρα της ελπίζει. Η ΑΕΚ τα κατάφερε, όμως μετά έγινε το ακριβώς αντίθετο από αυτό που θα περίμεναν άπαντες: πήρε τα πάνω της η Χάιντουκ! Η Κροάτες σαν να… ξύπνησαν και «πατώντας» πάνω στο καλοδουλεμένο σύνολό τους και με 4-2-3-1 έκλεισαν χώρους και βγήκαν σωστά και οργανωμένα στην επίθεση. Οι γραμμές τους ανέβαιναν μπροστά, ήταν κοντά η μία με την άλλη, πατούσαν τρεις και τέσσερις παίκτες στην περιοχή της ΑΕΚ και πάντα υπήρχε τουλάχιστον ένας παίκτης έξω από τη μεγάλη περιοχή του δικεφάλου. Δεν φοβήθηκαν σε καμία περίπτωση να χτυπήσουν την ΑΕΚ τόσο από τα πλάγια, όσο (κυρίως) από τον άξονα. Ο Πάπα Μπούμπα Ντιόπ ήταν εκτός… γηπέδου! Ο Σενεγαλέζος έκανε ένα λάθος που μαθαίνεται στα… σχολεία: ΠΟΤΕ δεν κάνεις ντρίμπλες έξω από τη μεγάλη σου περιοχή, γιατί θα γίνει ότι έγινε και στο ΟΑΚΑ. Έχασε τη μπάλα, και έπειτα προκειμένου να διορθώσει το λάθος του έκανε ένα ακόμη, ανατρέποντας καθαρά τον Τόμασοφ μέσα στη περιοχή, με τον Ίμπρισιτς να «σκάβει» τη μπάλα στο πέναλτι κάνοντας το 1-1 στο 29′. Η ΑΕΚ είχε εμφανέστατο πρόβλημα στα αμυντικά της χαφ. Ούτε έκοβαν, ούτε βοηθούσαν στην ανάπτυξη.

Ο Μπάγεβιτς είχε σηκώσει τους Γκέντσογλου και Πατσατζόγλου για ζέσταμα, όμως δεν έκανε καμία κίνηση στα πρώτα 45 λεπτά να διορθώσει τα κακώς κείμενα της ομάδας. Επιθετικά ο Σκόκο προσπαθούσε με ατομικές ενέργειες να πάρει μέτρα, όμως έπεφτε συνεχώς πάνω σε δύο και τρεις αντιπάλους, ενώ ο Λυμπερόπουλος καλά κλεισμένος δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του. Έτσι η ΑΕΚ αναγκαζόταν μόνο από τα ανεβάσματα του Λαγού από τα αριστερά να επιχειρεί σέντρες που δεν αξιοποιήθηκε καμία. Από την άλλη πλευρά ο Γιάχιτς ως δεξί μπακ χαφ δεν έγινε ποτέ… χαφ (ζήτημα είναι αν πέρασε μία φορά τη σέντρα) ενώ αμυντικά είχε αρκετά προβλήματα που δεν μπορούσε ούτε ο Μανωλάς, με τον Δέλλα να διορθώσουν. Η ΑΕΚ θα μπορούσε κάλλιστα να είναι πίσω στο σκορ αν δεν είχε τον Αραμπατζή σε καλή βραδιά, καθώς ο τερματοφύλακας του δικεφάλου έσωσε 4 φορές την ΑΕΚ από βέβαιη παραβίαση.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ ήταν… αγνώριστη κι ας έκανε μόνο μία αλλαγή ο προπονητή και αυτή εσωτερική (πέρασε τον Σκόκο δεξί εξτρέμ και τον Μπερνς αριστερό). Οι παίκτες μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη, αφήνοντας στα… αποδυτήρια την κάκιστη εμφάνισή του στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 46′ ο Τζιμπούρ λειτουργώντας έξυπνα πήρε το πέναλτι, το οποίο ωστόσο «έβγαλε» με εκπληκτική επέμβαση στην δεξιά του γωνία ο Σούμπασιτς. Παρά την ψυχρολουσία από τη χαμένη ευκαιρία, η ΑΕΚ δεν το έβαλε. Με όπλο τον κόσμο της που δεν απογοητεύτηκε ούτε από το χαμένο πέναλτι ούτε από την κακή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, συνέχισε να πιέζει τη Χάιντουκ, οι γραμμές της ανέβηκαν ψηλά και με όπλο την πίεση, τα αρκετά κλεψίματα και το πάθος η ΑΕΚ απείλησε τρεις φορές μέχρι να φτάσουμε στο 65′ όπου μίλησε αφενός η κλάση του Σκόκο (πήρε τη μπάλα, βρήκε χώρο και έπιασε το δυνατό σουτ) αφετέρου εκείνη του Λυμπερόπουλου που… μυρίστηκε το λάθος του τερματοφύλακα της Χάιντουκ και την ασθενή του απόκρουση και με προβολή έκανε το 2-1.

Η ΑΕΚ είχε πάρει ξανά τα ηνία στο σκορ, που με βάση την αλλαγή στην εικόνα της στην επανάληψη άξιζε. Ο Μπάγεβιτς πέρασε στο ματς τον Πατσατζόγλου ως δεξί εξτρέμ αντί του Μπερνς, ωστόσο στο 74′ ο Καφές βγήκε αναγκαστικά με τον Λεονάρντο να μπαίνει στη θέση του και τον Πάτσα να περνά δίπλα στον Ντιόπ στα χαφ. Η ΑΕΚ και όπως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτ
ώσεις έδωσε χώρο στον αντίπαλο, προσπαθώντας να χτυπήσει στην κόντρα πότε από τα δεξιά με τον… ορεξάτο Λεονάρντο, πότε από τα αριστερά με τον Σκόκο. Θα μπορούσε μάλιστα να καθαρίσει το παιχνίδι με τον Τζιμπούρ. Δεν το έκανε στο 76′ το έκανε στο 89′ με τον Σκόκο, όταν μετά από εκπληκτική πάσα του Λεονάρντο «έσπασε» το οφ σαιντ κάνοντας το 3-1 δίνοντας το έναυσμα για ξέφρενο πάρτι στις εξέδρες του ΟΑΚΑ για την πρώτη νίκη της ΑΕΚ στους ομίλους.

2 ΣΧΟΛΙΑ

1. Κάτι μου λέει ότι τα 2/3 γκολ της ΑΕΚ είναι offside. Σίγουρα του Λύμπε – Μάλλον του Σκόκο. Πάντως παίξαμε εξαιρετικά στο β' ημίχρονο. Σε αντίθεση με το πρώτο που κοιμόμασταν…